fbpx

Izolacja kampera

Z perspektywy użytkowania campervana oraz uczenia się na własnych błędach – publikuję drugi artykuł o izolacji. I od razu mam dla Was najważniejszą wskazówkę – “po pierwsze nie szkodzić!”. Zapraszam do artykułu!

RODZAJE IZOLACJI

W tym zakresie skupiamy się na trzech rodzajach izolacji: akustycznej, termicznej oraz paroizolacji. Jakie są zadania każdej z nich?

Izolacja akustyczna sprawi, że nasz kamper będzie cichszy podczas jazdy z większą prędkością lub na nierównościach gdzie mogłoby dochodzić do rezonowania większych powierzchni niezaizolowanej blachy karoseryjnej.

Izolacja termiczna ma za zadanie utrzymanie temperatury zimą (zmniejszenie zużycia paliwa/gazu z ogrzewania) oraz niedopuszczenie do mocnego nagrzewania się wnętrza latem

Paroizolacja ma chronić przed penetrowaniem pary wodnej w głąb samochodu i w konsekwencji skraplanie się wody na wewnętrznej części karoserii.

IZOLACJA AKUSTYCZNA

Do wykonania izolacji akustycznej dobrze sprawdzi się mata butylowa. Do zredukowania hałasu pochodzącego z płaszczyzn blacharskich wystarczy naklejenie kawałków maty odpowiadających ok. ⅓ wysokości lub szerokości zabezpieczonego elementu. Na tego typu zabezpieczenia w kamperze powinno Wam wystarczyć ok 3 m2 maty. Do redukcji hałasu pochodzącego z podwozia (koła / elementy mechaniczne) warto w pełni zabezpieczyć płaszczyzny np. wyłożenie nadkoli od środka, podłogi szoferki, odcinka podłogi pod wałem napędowym. Na tego typu zabezpieczenia w zależności od zakresu wystarczy Wam 3-6 m2 maty.

Istotnym parametrem przy zastosowaniu maty butylowej jest jej waga. Standardowa o grubości 2,5 mm waży niecałe 4 kg/1m2. Należy zatem rozsądnie podejść do jej wykorzystania, aby nie spowodować przeciążenia kampera. Pamiętając, że mata butylowa zasadniczo nie jest elementem do izolacji termicznej.

IZOLACJA TERMICZNA

Tak jak opisałem to w pierwszym artykule – są dwa parametry determinujące skuteczną izolację:
1) λ – stała charakterystyka materiałowa (współczynnik przewodzenia ciepła) 
2) grubość przegrody

Ponieważ materiały izolacyjne mają bardzo zbliżone charakterystyki materiałowe decydujące znaczenie dla skutecznej izolacji ma grubość izolacji którą stosujemy.


Stała materiałowa λ – [W/mK]Grubość przegrody  d – [mm]Współczynnik przenikania ciepła  U – [W/m2K]
Styrodur XPS0,035103,40
Pianka natryskowa PUR0,037113,40
Mata kauczukowa0,036113,40
Wełna mineralna0,034103,40

* Sporządzono na podstawie deklaracji właściwości użytkowych producentów (do wglądu).
Dla porównania – nieruchome powietrze λ=0,025, aerożel λ=0,017

Ale uwaga, tak jak opisałem we wstępie – większość materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie nie sprawdza do ocieplenia samochodu. Żeby dobrze wybrać należy mieć świadomość ryzyk związanych z zastosowaniem poszczególnych materiałów.

W tym celu poniżej przygotowałem zestawienie innych właściwości materiałowych istotnych pod kątem zastosowania do zabudowy kempingowej.

Paropszepuszczalność


Opór dyfuzyjny*Co oznacza?
Styrodur XPSμ = 100Bardzo niska przenikalność
Pianka natryskowa PURμ = 3Umiarkowana przenikalność
Mata kauczukowaμ = 10 000Brak przenikalności, nie wymaga paroizolacji
Wełna mineralnaμ = 1Wysoka przenikalność
*Sporządzono na podstawie deklaracji właściwości użytkowych producentów (do wglądu tutaj)

Co z tego wynika? Im większy parametr μ tym mniejsza paropszepuszczalność, czyli zdolność przegrody do zatrzymywania pary wodnej. To bardzo istotne aby materiał z czasem nie nasąkał wodą, co przy braku skutecznej wentylacji może skończyć się rozwojem pleśni i grzybów. Jednocześnie materiał powinien zatrzymać możliwość przepuszczania pary wodnej do karoserii, na której w przypadku skroplenia wody i dłuższego jej zastoju może dojść do korozjii.

Podsumowując pod kątem parametru paropszepuszczalności. Tak – dla maty kauczukowej i styroduru, nie – dla wełny mineralnej i pianek – nawet tych w odmianach zamkniętokomórkowych.

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Klasa ogniowa


Klasa ogniowaCo oznacza?
Styrodur XPSERozgorzenie w czasie krótszym niż 2 minuty
Pianka natryskowa PURERozgorzenie w czasie krótszym niż 2 minuty
Mata kauczukowaBNierozprzestrzeniający ognia
Wełna mineralnaANie przyczynia się do rozwoju pożaru

Oczywiście materiały z których będzie wykonany kamper (m.in. meble, wyposażenie drewniane czy plastykowe wykończenia) są palne. W zakresie izolacji palność materiały ma jednak znaczenie w przypadku potencjalnie wykonywanych napraw blacharskich (wycinanie elementów palnikiem lub szlifierką kontową). Jeżeli zastosujemy materiały takie jak styrodur czy pianki poliuretanowe trzeba zachować szczególną ostrożność.

MONTAŻ I POZOSTAŁE RYZYKA

Styrodur XPS – wymaga sporego nakładu pracy. Z uwagi na jego sztywność należy precyzyjnie dociąć elementy dostosowując się do kształtu karoserii. Problemem przy jego zastosowaniu jest brak dolegania do blachy karoseryjnej co powoduje pustkę powietrzną na której może skraplać się para wodna. Do przymocowania na ścianach czy suficie niezbędne jest zastosowanie pianek montażowych lub kleji – co dodatkowo komplikuje montaż i wprowadza ryzyka związane z tymi materiałami.

Piany PUR – wykonanie tego typu izolacji wymaga bardzo dużej wprawy operatora agregatu. Aby piana uzyskała swoje właściwości izolacyjne, rozprężając się – niezbędny jest dostępu do powietrza i wilgoci. Istnieje ryzyko niewłaściwego uformowania się materiału i pustek powietrznych w jego strukturze. Praca z pianą wymaga dobrego zabezpieczenia zamków drzwiowych, przewodów elektrycznych itp.
Po utwardzeniu piany, najczęściej należy ją formować i docinać. Oprócz dużej pracochłonności powodujemy również zniszczenie utwarodznej warstwy zewnętrznej, która byłaby stosunkowo najlepszą przegrodą nieprzepuszczającą pary wodnej.
Dużym ryzykiem związanym z zastosowaniem PUR jest także odkształcenie blachy przy rozprężaniu piany. Oprócz kwestii estetyki, z pewnością skazujemy się przy tym na utratę gwarancji blacharskiej.
(Subiektywny komentarz autora – ODRADZAM ZASTOSOWANIE)

Mata kauczukowa – to materiał który wygrywa w tym zestawieniu. Samopszylepna mata powoduje, że praca z nią jest bardzo sprawna. Jeżeli przy montażu nie spowodujemy dużego naprężenia przy naciąganiu maty, materiał zapewni nam właściwe doleganie do blachy na lata. Eliminując przy tym ryzyko skraplania i ognisk korozji.

Wełna mineralna – montaż wełny wymaga pomysłu na przymocowanie do ścian czy sufitu. Z uwagi na nasiąkanie wodą, zastosowanie tego materiału potencjalnie jest możliwe jeżeli zapewnimy odpowiednią wentylację izolacji. Do zastosowania raczej w przypadku użytkowania w klimacie ciepłym i bezdeszczowym 😉 Z uwagi na ryzyko nieszczelności, raczej nie wkładałbym wełny do worków.
(Subiektywny komentarz autora – ODRADZAM ZSTOSOWANIE)

Jakie materiały i dlaczego pomijam w zestawieniu?

Płyty PIR
pominięto wszystkie materiały z płaszczem ochronnym (refleksyjnym – odbijającym ciepło). Ceramiczne/aluminiowe płaszcze powodują zniekształcenie wyników w zakresie porównania parametru λ do materiałów jednorodnych. Należy tu jednak zaznaczyć, że płyty PIR mogą być bardzo dobrym odpowiednikiem styroduru.

Powłoki izolacyjne <2 mm
brak realnych właściwości izolacji termicznej. Efekt refleksji (odbijania) nie jest w stanie zastąpić izolacji termicznej związanej zasadniczo z grubością przegrody. Przykład – koc ratunkowy, NRC – działa dopóki pacjent żyje.

Najbardziej popularną piankę PUR
– brak badań klasy ogniowej
– zaniżana wartość λ w materiałach reklamowych (deklaracja λ=0,033)
– karta techniczna jest rezultatem badań własnych producenta
– paroprzepuszczalności μ = 18 (badanie niestanowiące zadania laboratorium notyfikowanego)

PODSUMOWANIE


KosztŁatwość
montażu
RecyklingIstotne ryzyka*Ocena przydatności
Styrodur XPS$3/103/102/35/10
Piany PUR$$1/101/103/30/10
Mata kauczukowa$$$10/105/100/39/10
Wełna mineralna$6/1010/101/31/10
* w zakresie ryzyk oceniono (ryzyko wilgoci lub skraplania się wody na karoserii / ryzyko ognia / ryzyko odkształcenia karoserii)

Podsumowując, materiałem odpowiednim do izolacji termicznej samochodu jest mata kauczukowa. I właściwie ma ona jedyną wadę czyli cenę. Koszt wykonania optymalnej izolacji o grubości przegrody 20 mm to 1000-1500 zł. W stosunku do skali wydatków przy budowie kampera nie są to jednak zaporowe koszty – szczególnie, biorąc pod uwagę, że zastosowanie tego materiału jest po prostu bezpieczne.

Jeżeli chcemy zwiększyć właściwości izolacyjne kampera (samochody dedykowane do użytku ziomwego) powinniśmy zwiększyć grubość przegrody do ok 50 mm i to niesie za sobą większy koszt.

Alternatywą przy wykonaniu grubej warstwy taniej izolacji w kamperze jest styrodur. Wtedy warto jednak pomyśleć o dodatkowym zastosowaniu cieniej maty kauczukowej ok 3-6mm aby ograniczyć ryzyko skraplania się pary wodnej bezpośrednio na karoserii.

Obecnie w budowanych przez nas kamperach styrodur wykorzystujemy wyłącznie na izolację podłogi (dodatkowo przyklejając cienką warstwę maty kauczukowej – 3 mm bezpośrednio na blachę)

👁‍🗨 KOD RABATOWY NA ZAKUPY

Jeżeli jesteście zainteresowani wyborem technologii mat kauczukowych oraz butylowych - jeden z naszych Partnerów firma BITMAT oferuje zniżkę -12% na cały asortyment na hasło "VANDAL"

Ilości mat kauczukowych obliczone dla wszystkich bieżących modeli i wielkości, popularnych blaszaków do sprawdzenia w pliku który udostępniam - tutaj.

Dlaczego nie warto izolować środka profili konstrukcyjnych?

Izolacja profili z uwagi na znakomitą przewodność cieplną metali (blachu) nie ma większego sensu – pokazuje to na przekroju poniżej.

Jednocześnie do profili w mniejszym lub większym stopniu będzie przedostawać się powietrze – szczególnie z zewnątrz (z wewnątrz w ograniczonym stopniu z uwagi na paroizolację). Dla dużych różnic temperatur może nastąpić skraplanie pary wodnej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest aby profile nie były wypełnione co ograniczałoby możliwość spłynięcia wody do progów z których zostanie odprowadzona przez fabryczne zaworki.

W obrębie zewnętrznej części profili należy pamiętać o ograniczeniu tzw. mostków termicznych. Można to zrealizować stosując izolację termiczną o mniejszej grubości np. 6 mm.

STRATY CIEPŁA W VANIE

Planując izolację powinniśmy również brać pod uwagę, że w zabudowie campervana będzie występować wiele miejsc w których tracimy ciepło. Dlaczego o tym piszę? Otóż, czasami możemy przywiązywać zbyt dużą wagę do grubej izolacji. Podczas gdy jej efekt i tak będzie zmarnowany z uwagi na listę strat, którymi częściowo i tak nie możemy zarządzić.

  • Nieizolowana szoferką vana
  • Drzwi tylne/boczne (izolacja oraz szczelność)
  • Okna z wymuszoną wentylacją
  • Wentylator
  • Okna pojedyncze (szyby samochodowe)
  • Profile konstrukcyjne

Oczywiście warto zadbać o wykonanie optymalnej izolacji, która ochroni nas przed nadmiernym nagrzaniem i stratami ciepła w zimę. Jednak podstawą komfortu termicznego korzystania z kampera zimą jest sprawne ogrzewanie – przy którym wpływ grubości izolacji w przedziałach ∓50% prawdopodobnie może być pomijalny.

PAROIZOLACJA

Wykonanie możliwie szczelnej paroziolacji ogranicza ryzyko penetrowania pary wodnej wydzielanej podczas oddychania i gotowania wewnątrz camperavana. Skraplająca się para na blasze lub profilach karoserii może być początkiem powstania ogniska korozji. Warto zadbać aby możliwie ograniczyć takie ryzyko.

Paroizolację moża wykonać przy użyciu różnych materiałów (warto sprawdzić w atestach jej właściwości paropszepuszczalności). Rozwiązaniem, które obecnie stosujemy w naszych zabduowach jest dodatkowa warstwa samopszylepnej maty kauczukowej z warstwą aluminium. Tego rodzaju warstwa, zapewnia:

  • szczelną paroziolację
  • izolację termiczną profili konstrukcyjnych (grubość 6 mm)
  • płaszcz aluminiowy odbijający promieniowanie cieplne (zwiększa efekt izolacji termicznej)

Tak jak przy izolacji termicznej, nie jest to najtańsze rozwiązanie – dodatkowo ok 1000-1500 zł. Nie mniej, szybkość pracy z tym materiałem, brak konieczności używania dodatkowych klejów, bardzo dobre właściwości materiałowe pod kątem izolacji termicznej i wodnej – w mojej ocenie uzasadnia wydatek.

Zapraszam Cię również do obejrzenia nowej serii na YouTube na temat budowy kampera. W odcinku omawiam zagadnienie związane z wyborem i wykonaniem izolacji kampera.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

Jaka baza na kampera?

Baza na kampera – powinna być dostosowana do Twoich potrzeb i do stylu podróżowania. Warto wybrać świadomie – przeprowadzając solidną analizę porównawczą dostępnych samochodów.

W artykule:
– opisuję plusy i minusy popularnych baz na kampera
– zestawiam podstawowe paramtery techniczne,
– podpowiadam, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód
.

baza na kampera

1. Wybór wielkości kampera

Zakładając, że jesteśmy zdecydowani na campervana wykonanego na bazie popularnego “blaszaka” mamy do wyboru trzy ogólne koncepcje: 

1. Minivan (typu VW Transporter, Traffic) 
2. Kompaktowy do 6 m
3. Duży powyżej 6 m

2. Baza na kampera – wymiary przestrzeni do zabudowy

Kolejne kryteria wyboru samochodu związane są z wymiarami. Ponieważ minivany charakteryzują podobne możliwości zabudowy w tym punkcie zebrałem dane wyłącznie dotyczące popularnych, dużych samochodów dostawczych.

2.1. Baza na kampera – kubatura 

Kubatura wnętrza – inaczej pojemność to jeden z najbardziej istotych parametrów do wyboru optymalnej bazy. To kubatura będzie decydować o tym na ile pomieścicie się z Waszą planowaną zabudową wewnątrz busa. Poniżej zestawiłem parametr dla najbardziej popularnych nadwozi busów – najlepszy wynik w kategorii został pogrubiony.

L2H2L3H2L4H2L4H3
Ducato/Boxer/Jumper (od 2006)
Movano (od 2021)
11,5131517
Sprinter (od 2018)1114*15,5*17*
Crafter/MAN (od 2016)10,714,416,418,4
Daily (od 2014)10,8*12*18*
Master (od 2010)10,81314,9*17*
Transit (od 2012)101115,1*
*kubatura w m3 w zależności od wersji napędu FWD lub jeżeli nie występuje RWD oznaczony *

2.2. Baza na kampera – długość 

Parametr długości producenci podają jako oznaczenie L1/L2/L3/L4/L5. Jak możecie zaobserwować samochody Ducato (i odpowiedniki) są stosunkowo najkrótsze. Biorąc pod uwagę analizę decydującego czynnika jakim jest kubatura, długość samochodu zasadniczo jest elementem którego analizę warto rozpatrywać pod kątem możliwości parkingowych.

L2L3L4
Ducato/Boxer/Jumper (od 2006)
Movano (od 2021)
540600640
Sprinter (od 2018)590700740
Crafter/MAN (od 2016)600680740
Daily (od 2014)560600710
Master (od 2010)560620690
Transit (od 2012)550600670
*w tabeli w centymetrach podano długość vana

Poniżej również informacje na temat średnicy zawracania, która jest bezpośrednio powiązana z rozstawem osi. Należy również pamiętać, że realna średnica zawracania do ściany do ściany – uwzględniająca całkowitą długość samochodu jest znacząco większa, szczególnie dla samochodów w wersji L4. Średnica zawracania będzie decydować o komforcie manewrowania i parkowania samochodu – warto busy o możliwie najmniejszym rozstawie osi.

Przykładowe zestawienie średnicy zawracania:

Ducato L2 – 12,5 m (rozstaw osi 3450 mm)
VW Transporter LONG – 13,2 m (rozstaw osi 3400 mm)
Ducato L3 – 14,5 m (rozstaw osi 4050 mm)
Master L3 – 15,7 m (rozstaw osi 4330 mm) w wersji FWD oraz 13,6 m (rozstaw 3680 mm) w wersji RWD lub AWD
Sprinter L4 – 15,3 m (rozstaw osi 4325 mm)

2.3. Baza na kampera – stosunek kubatury do długości 

Dla oceny efektywnego wykorzystania powierzchni ładunkowej, a więc przestrzeni którą będziecie zabudowywać – warto przyjrzeć się stosunkowi kubatury do długości. W poniższej tabeli obliczyłem współczynnik, który jest pomocny do zaobserowowania tej cechy. Najlepszy wynik w danej kategorii został pogrubiony.

L2H2L3H2
Ducato/Boxer/Jumper (od 2006)
Movano (od 2021)
2,12,2
Sprinter (od 2018)1,92,0*
Crafter/MAN (od 2016)1,82,1
Daily (od 2014)1,9*2,0*
Master (od 2010)1,92,1
Transit (od 2012)1,81,9
VW T6 long wysoki1,3
*współczynnik obrazujący stosunek kubatury do długości samochodu dla napędu FWD (jeżeli nie występuje podano dla RWD i oznaczono *)

2.4. Baza na kampera – szerokość

Pod kątem szerokości użytecznej do zabudowy oraz zwężania się w kierunku sufitu wygrywa Ducato (i pokrewne) – ten parametr oprócz możliwości poprzecznej orientacji łóżka, stwarza warunki do wykonania bardziej przestronnej zabudowy. Samochodem, który całkiem dobrze wypada w tym rankingu jest także nowy Crafter (i pokrewny MAN).

Szerokość użytecznaWspółczynnik
szerokości sufitu
Ducato/Boxer/Jumper (od 2006)
Movano (od 2021)
187ok 90%
Sprinter (od 2018) 179ok 80%
Crafter/MAN (od 2016)183ok 84%
Daily (od 2014)180ok 82%
Master (od 2010)176ok 82%
Transit (od 2012)178ok 86%
* szerokość w centymetrach

2.5. Baza na kampera – wysokość

Parametr wysokości jest istotny dla komfortu – ma to szczególne znaczenie dla osób wysokich. Wygodne przemieszczanie się w środku, prysznic, czy gotowanie – wymagają wysokości dostosowanej do jego użytkowników. Wysokość samochodu przez producentów oznaczona jest skrótem H1/H2/H3. Warto jednak zapoznać się dokładnie z danymi technicznymi. Dostępna wysokość wewnątrz paki oprócz marki samochodu zależna jest od rodzaju napędu. Samochody z tylnym napędem lub 4×4 dysponują mniejszą wysokością niż ich odpowiedniki z napędem na przód.

Na całkowitą wysokość vana koniecznie trzeba natomiast zwrócić uwagę planując dalsze podróże z transportem samochodu w kontenerze np. Ameryka Pn/Pd, Australia.

H2H3
Ducato/Boxer/Jumper (od 2006)
Movano (od 2021)
193 | –217 | –
Sprinter (od 2018) 208 | 201– | 224
Crafter/MAN (od 2016)196 | 186219 | 209
Daily (od 2014)– | 190– | 210
Master (od 2010)182 | 172214 | 205
Transit (od 2012)188 | 178213 | 203
*w tabeli w centymetrach podano wysokość vana (w wersji FWD | w wersji RWD)

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

3. Waga kampera

Jest to jeden z trudniejszych tematów w świecie caravaningu – przeciążenie kamperów to chleb powszedni. Fabryki kamperów starają się odchudzać zabudowy jak mogą – niestety często kosztem jakości. Stosowanie lekkich plastikowych materiałów sprawia, że zabudowa jest szczególnie wrażliwa na uszkodzenia.

Wykonując kampera indywidualnie częściej stosowane są solidniejsze i cięższe materiały. Trzeba jednak zawsze mieć na względzie możliwości bazy na którą się zdecydujemy. 

Poniżej zestawiłem maksymalne ładowności samochodów dla wersji DMC do 3,5 tony. Należy pamiętać, że do całkowitej masy auta po zabudowie należy uwzględnić zapas około 500 kg (4 pasażerów – średnio po 80kg / 80 kg pełny zbiornik paliwa / 100 kg pełny zbiornik wody).

Baza na kamperaL2H2L3H2L4H3
Ducato/Boxer/Jumper (od 2006)
Movano (od 2021)
1500 (FWD)1450 (FWD)1400 (FWD)
Sprinter(od 2018)1250 (RWD)1100 (RWD)1050 (RWD)
Crafter/MAN(od 2016)1250 (FWD)
1050 (RWD)
1150 (FWD)1100 (FWD)
Daily(od 2014)1300 (RWD)1100 (RWD)1050 (RWD)
Master(od 2010)1500 (FWD)1450 (FWD)1150 (RWD)
Transit(od 2012)1450 (FWD)
1300 (RWD)
1400 (FWD)1200 (RWD)
*w tabeli w kg dopuszczalna ładowność bez uwzględnienia masy pasażerów i zbiorników paliwa/wody (w nawiasie rodzaj napędu)

Biorąc pod uwagę powyższe, widać, że samochody z przednim napędem mają największy zapas masy do zagospodarowania na zabudowę. Wybierając tylny napęd lub 4×4 trzeba szczególnie uważać, aby nie przekroczyć DMC 3,5 tony. Jest to istotne zarówno na etapie przeglądu podczas zmiany kategorii na specjalny kempingowy jak i podczas użytkowania. 

4. Wybór rodzaju napędu

Jedna najpopularniejszych baz do budowy kampera, czyli Ducato (i pokrewne) dysponuje napędem wyłącznie na przednią osi. Taki napęd oprócz zalet (waga i kubatura przestrzeni ładunkowej) ma zasadniczo największą wadę czyli gorsze właściwości jezdne w terenie czy na trudniejszych podjazdach i gorszej przyczepności.

W takich warunkach świetnie sprawdzi się napęd RWD (na tylną oś), który w przypadku dużego gabarytu i ciężkiego samochodu jakim jest kamper dobrze radzi sobie również w warunkach umiarkowanie terenowych. Można pokusić się o tezę, że napęd RWD w zasadzie podważa sens wybierania droższego napędu AWD (na wszystkie koła).

Jeżeli jednak ktoś posiada ambicje jazdy w bardziej skomplikowanym terenie i będzie dysponować odpowiednio dużym budżetem – powinien rozważyć zakup pojazdu z “prawdziwym” 4X4. Warto wtedy wybrać vana z blokadami mostów i poddać go modyfikacjom związanym z podniesieniem fabrycznego zawieszenia. Choć tutaj również trzeba mieć na uwadze, że 3,5 tonowy van – nigdy nie będzie samochodem prawdziwie terenowym. A zmieszczenie się w DMC 3,5 tony – stanowi nie lada wyczyn.

5. Wybór silnika

Jeżeli chcemy wybrać bezpiecznie, warto zwrócić uwagę na jednostki obecne na rynku od lat. Wówczas nasze decyzje powinniśmy poprzedzić rozmowami z mechanikami specjalizującymi się w naprawach vanów, którymi jesteśmy zainteresowani.

Obecnie w związku z przepisami akcyzowymi (które nakładają obowiązek daniny w momencie zmiany przeznaczenie pojazdu z ciężarowego na specjalny kempingowy – dotyczy również samochodów krajowych) – mocno kusi wybór jednostki poniżej 2000 cm3.

Takie silniki montowane są aktualnie wyłącznie w VW Crafter/MAN oraz Fordzie Transicie – niestety nie posiadam informacji nt. żywotności. Sam rozważałem i szeroko konsultowałem wybór silnika 2.0 montowanego do 2020 roku w Boxer/Jumper – jednak biorąc pod uwagę negatywne rekomendacje 4 mechaników – odrzuciłem ten pomysł.

Z mojego doświadczenia z Ducato (i pokrewnymi) jedyne silniki jakie mógłbym polecić to jednostki Iveco 3.0 montowane w Jumper/Boxer/Ducato oraz 2.3 w Ducato.

Dla pozostałych vanów warto przeprowadzić własny wywiad. Pamiętając o tym, aby opinie budować nie na podstawie jednostkowych użytkowników i sprzedawców, lecz doświadczonych warsztatów, dobrze znających “bolączki” poszczególnych jednostek napędowych.

silnik kamper

Zestawienie obecnie sprzedawanych silników dla analizowanych baz poniżej:
Fiat Ducato – Multijet3 2,2 l – wersje 120/140/160/180KM (nowy silnik Fiata)
Peugeot Boxer / Citroen Jumper / Opel Movano – BlueHDi 2,2 l – wersje 120/140/165KM
Mercedes Sprinter – CDI 2,1 l – wersje 114/150/170KM
VW Crafter / MAN – TDI 2,0 l – wersje 102/140/177KM (akcyza 3,1%)
Iveco Daily – 2,3l – wersje 116/136/156KM oraz 3,0l – wersje 160/180/210KM
Renault Master – dCi 2,3l – wersje 135/150/180KM
Ford Transit – EcoBlue 2,0l – wersje 105/130/170/185KM (akcyza 3,1%)

PODSUMOWANIE

W poniżej tabeli zestawiłem najważniejsze cechy przemawiające za wyborem danej bazy.

Ducato/Boxer/Jumper (>2006)
Movano (>2021)
– Stosunek długości do kubatury
– Szerokość wnętrza i pionowość ścian bocznych
– Największa dopuszczalna ładowność
– Najlepsza dostępność dedykowanych części do zabudowy
Sprinter (>2018)– Wysokość wnętrza
– Napęd na tył oraz 4×4
Crafter/MAN (>2016)– Silnik 2,0 (akcyza 3%) 
– Szerokość wnętrza i pionowość ścian bocznych
– Najlepsza kubatura >L3
– Napęd na tył oraz AWD
Daily (>2014)– Solidne silniki
– Napęd na tył oraz solidny 4×4
Master (>2010)– Ładowność dla napędów na przód
– Napęd na tył oraz 4×4 Oberaigner
Transit (>2012)– Silnik 2,0 (akcyza 3%)
– Napęd na tył oraz AWD

7. Baza na kampera – zakup używanego samochodu

Kiedy decyzja dotycząca kierunku poszukiwań została podjęta – czas przejść do zanalezienia odpowiedniego egzemplarza. Poniżej przygotowałem dla Was mini listę porad dla przeprowadzenia zakupu używanej bazy na kampera.

1. Zwróć szczególną uwagę na stan blacharki (skupiając się na stanie progów, a jeżeli jest taka możliwość ściągnij również część plastikowych listew bocznych).

2. Sprawdź stan zawieszenia i hamulców w serwisie, żeby oszacować niezbędne nakłady początkowe (wymiana pasków, oleju, filtrów to standard po zakupie).

3. Sprawdz samochód w bazie na podstawie VIN, OC lub z rzeczoznawcą.

4. Kupuj bezpośrednio od sprzedającego, najlepiej od firm wystawiających fakturę (unikaj zawierania umów kupna przez pośredników prywatnych).

5. Wydrukuj check-listę zakupu samochodu i sprawdź wszystkie elementy zewnętrzne oraz wyposażenie.

6. Nie zawężaj poszukiwań do samochodów z przeszkleniem drzwi bocznych/tylnych – wprawienie szyb samochodowych to niewielki koszt.

7. Zwróć uwagę na dopuszczalną masę samochodu (występują busy z DMC 3000 kg oraz 3300 kg).

8. Sposobem na zmniejszenie lub brak konieczności zapłaty akcyzy, jest zakup samochodu z silnikiem poniżej 2000 cm3 (uwagi wyżej w artykule) lub wybór auta przerejestrowanego wcześniej na specjalny kempingowy lub osobowy.

9. Szukaj samochodu z możliwie niskim przebiegiem – to czynnik który mocno decyduje o cenie auta i możliwości jego przyszłej odsprzedaży.

10. Zamiast od razu podejmować decyzję, warto sprawdzić samochód i oszacować koszt ewentualnych napraw początkowych. Dobrą praktyką jest złożenie oferty dopiero, kiedy będziesz mógł na chłodno wszystko skalkulować i porównać z innymi ofertami.

Zapraszam Cię również do obejrzenia odcinka na YouTube. W odcinku omawiam zagadnienie związane z wyborem busa na kampera oraz prezentuje narzędzia wspierające wybór bazy.

Prezentacje omawianą w odcinku możesz pobrać zapisując się do newslettera.

[mailmunch-form id=”1003191″]

Dzięki za przeczytanie tego artykułu! Zapraszam do korzystania z naszych doświadczeń opisanych w pierwszej serii wpisów o budowie kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
– Okna do kampera
– Panele solarne do kampera
– Instalacja elektryczna w kamperze
– Lodówka do kampera
– Instalacja wodna
– Instalacja gazowa
– Ogrzewanie
– Meble do kampera
– Przeróbka busa na kampera – przepisy
– Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Nowy VANDALVAN i elementy konstrukcyjne ze świata maszyn

Projektując nowego campervana VANDALVAN zależało nam na atrakcyjnym wnętrzu oraz trwałych, solidnych rozwiązaniach. Chcieliśmy, aby elementy konstrukcyjne wpisywały się w estetykę zabudowy lub były zupełnie ukryte. Długie poszukiwania potrzebnych akcesoriów, zaprowadziły nas do świata automatyki i robotyki. W artykule chciałbym przedstawić Wam kilka rozwiązań, które zastosowaliśmy we współpracy z marką Elesa+Ganter.

nowy vandalvan

Dwustronny stolik, bez nogi

Ponieważ jesteśmy fanami wielofunkcyjności, a pod kątem dzieci zależało nam na uatrakcyjnieniu wnętrza. Uznaliśmy, że ciekawym rozwiązaniem będzie wykonanie dwustronnego stolika. Z jednej strony gładki blat, na czas posiłków. Z drugiej – gra planszowa, która będzie ciekawą propozycją na spędzienie wieczorów lub czasu podczas gorszej pogody. Na noc stolik miał być częścią dodatkowego łóżka.

Kolejnym aspektem związanym ze stolikiem była noga, która przeszkadzała nam w poprzednim campervanie. Blokowała swobodę ruchów, dodatkowo jej potrącenie często kończyło się bałaganem na stole lub wylaną kawą.

Opisane wymagania projektowe, nie znalazły prostych i gotowych rozwiązań do kupienia w sklepie z akcesoriami kamperowymi. Musieliśmy wymyśleć autorskie rozwiązanie. Elementy Elesa+Ganter bardzo dobrze wpisały się w wymagania projektowe. A co dla nas równie ważne elementy konstukcyjne nie zdominowały wyglądu wnętrza.

Zobaczcie jak wygląda gotowy stolik – przy każdym ze zdjęć dodaliśmy informację nt. zastosowanego elementu z katalogu producenta.

Poniżej elementy, służące do blokowania blatu oraz nogi stolika:

Wysuwane łóżko bez dodatkowego podparcia

Budowa małego, zwinnego campervana VANDALVAN wymagała bardzo dobrego wykorzystania przestrzeni dostępnej do zabudowy. Aby pozostawić jak najwięcej miejsca użytkowego w vanie, zdecydiowaliśmy się na rozsuwane główne łóżko. Po złożeniu zajmuje ono zaledwie 95 cm tylnej przestrzeni samochodu, po rozłożeniu zaś ma wymiar 150 cm szerokości na 185 cm długości.

Tu również, szukaliśmy prostego i szybkiego sposobu rozkładania. Zastosowanie prowadnic teleskopowych do dużych obciążeń (do 320 kg na parę), umożliwiło wysuw połowy łóżka bez żadnego dodatkowego podparcia. Całość mechanizmu jest przy tym niemalże niewidoczna dla użytkownika samochodu.

Widok na zabudowę z rozsuwanym głównym łóżkiem do wymiaru 150×185 cm

Prowadnice szuflad

W niestandardowych szufladach, w których nie mogliśmy zastosować rozwiązań systemowych wybraliśmy prowadnice z oferty Elesa+Ganter.

Najciekawsze z nich to: prowadnice push-to-open na stolik kawowy wysuwany na zewnątrz vana, prowadnica do dużych obciążeń, na której umiejscowiona jest toaleta turystyczna lub prowadnice teleskopowe pod szufladę lodówki oraz szafki cargo.

Zatrzaski szafek

Fronty szafek, w przeciwieństwie do szuflad nie posiadają zamknięć mechanicznych. Aby zapewnić ich właściwy domyk, wypozycjonowanie oraz zabezpieczenie przed otwarciem – zastosowaliśmy zatrzaski BPS.30. Zatrzaski oprócz niewielkich rozmiarów i dyskretnej estetyki, bardzo dobrze sprawdzają się w użytkowaniu. Nie utrzymają one większego obciążenia przed nieporządanym otwarciem, nie mniej w płaszczyźnie frontów bocznych w pełni sobie radzą.

Drabinka do namiotu sypialnego

Budując kolejnego kampera zastosowaliśmy torżsame rozwiazania, dodatkowym wyzwaniem była jednak dodatkowa sypialnia na dachu do której chcieliśmy znaleźć sprytne, użyteczne i estetyczne rozwiązanie.

Wykorzystując elementy Elesa+Ganter z grupy łączników do profili aluminiowych powstała składana, podwieszana pod sufitem drabinka, dzięki której z łatwością można dostać się na górę.

Drabina ma ok 160 cm długości i została podzielona na dwie części. Oczywiście całość można było wykonać z gotowych łączników, nie mniej my z uwagi na estetkę zdecydowaliśmy się na spawanie szczebli drabiny oraz malowanie proszkowe. Łączniki pozostawiliśmy wyłącznie w miejscach przegubów.

Dodatkowe zawiasy i zamki

W zakresie zabudowy bagażnika – mini szafka w której ukryta jest butla gazowa – zdecydowaliśmy się na użycie prostych zawiasów CFMX oraz zamków BMST. Do zabudowy technicznej takie elementy sprawdzają się bardzo dobrze.

Pełna lista zastosowanych elementów z oferty Elesa+Ganter

ŁóżkoProwadnica 325 kgGN 14402 szt.link
ToaletaProwadnica 400 mmGN 14201 kpl.link
LodówkaProwadnica 600 mmGN 14201 kpl.link
Stolik kawowyProwadnica 400 mmGN 1418 push-to-open2 kpl.link
Cargo / szufladyProwadnice 400/450 mmGN 14103 kpl.link
SzafkiZatrzaskBPS.3028 szt.link
StolikZatrzask blatuGN 44904 szt.link
StolikZawias wspornikaCFF.662 szt.link
BagażnikZamek zatrzaskowyBMST1 szt.link
BagażnikZawias szafkiCFMX2 szt.link
DrabinkaZacisk motykowyTCC-KS-EWN.55-SST-p-M8x40-C16 szt.link
DrabinkaPrzegub środkowyTCC-AP-AP-30-T-C94 szt.link
DrabinkaPrzegub końcowyTCC-AP-PBF-30-T-C92 szt.link

W poszukiwaniu rozwiązań pasujących do Waszych pomysłów mocno polecamy zapoznać się z katalogiem Elesa+Ganter – udostępniamy link.

Znajdziecie w nim wiele inspiracji i co najważniejsze wszystko jest bardzo dobrze uporządkowane i rozrysowane.

Dzięki za przeczytanie tego artykułu! Zapraszam też do korzystania z naszych doświadczeń opisanych w pierwszej serii wpisów o budowie kampera (już wkrótce będziemy je aktualizować):
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
– Okna do kampera
– Panele solarne do kampera
– Instalacja elektryczna w kamperze
– Lodówka do kampera
– Instalacja wodna
– Instalacja gazowa
– Ogrzewanie
– Meble do kampera
– Przeróbka busa na kampera – przepisy
– Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Dodatkowe fotele do kampera

Jeżeli planujesz budowę 4-5 osobowego samochodu z pewnością zastanawiasz się jakie fotele do kampera zastosować oraz jak podejść do tematu od strony formalnej. Od czasu budowy naszego pierwszego vana rynek dość mocno się rozwinął. Dziś dostępny jest już stosunkowo szeroki wachlarz rozwiązań oraz wybór firm wykonujących usługi montażu dodatkowych foteli. Zapraszamy do artykułu, w którym oprócz naszego rozwiązania, postaram się przybliżyć plusy i minusy poszczególnych opcji.

Wymogi formalne

Żeby przerejestrować samochód na kempingowy i zwiększyć ilość miejsc zgodnie z aktualnymi przepisami, fotele do kampera muszą posiadać homologację oraz być wyposażone w zapięcia typu isofix. Po montażu niezbędna jest kontrola inspektorów ITS/Pimot, którzy sporządzą protokół potwierdzający, że zastosowane rozwiązanie jest bezpieczne. Takiego dokumentu będzie wymagał diagnosta podczas badania technicznego dla samochodu specjalnego – kempingowego.

Więcej o tej procedurze napisałem w artykule Przeróbka busa na kampera.

Przegląd rozwiązań

Poniżej zestawiłem rozwiązania siedzeń dedykowanych do zabudowy w kamperach typu Ducato/Boxer/Jumper. Ich zastosowanie eliminuje problem podwyższonej o ok 15 cm podłogi kabiny kierowcy względem przestrzeni zabudowy. W naszym przypadku skorzystaliśmy z usług firmy Vannado (serwis Van Craft), która specjalizuje się również w kompleksowych zabudowach campervanów. Firma jako jedna z obecnych na rynku montuje wszystkie z opisanych tu rozwiązań, załatwiając również temat formalności związanych z kontrolą ITS.

👁‍🗨 RABAT NA MONTAŻ FOTELI / ŁAWKI DRUGIEGO RZĘDU

Jeden z naszych Partnerów firma VANCRAFT oferuje zniżkę -10% na usługi serwisowe w tym montaż siedzeń / ławki drugiego rzędu na hasło "VANDAL"

Fotele drugiego rzędu

Ciekawym rozwiązaniem, nad którym zastanawialiśmy się przy budowie naszego drugiego kampera były niezależne fotele w drugim rzędzie. Fotele montowane są na specjalnej konstrukcji pozwalającej wyrównać poziom montażu z przednimi siedzeniami oraz w pełni wykorzystać przestrzeń pod nimi. Takie rozwiązanie stosowane m.in. w kamperach marki Globe-Traveller.

Plusy:
+ wygodne również dla osób dorosłych
+ regulacja oparcia
+ możliwość oddalenia foteli od siebie podczas jazdy dla zwiększenia komfortu pasażerów
+ wykorzystanie przestrzeni pod fotelami na schowki

Minusy:
– brak możliwości przekształcenia na łóżko bez zastosowania dodatkowych materacy
– zintegrowane z zagłówkami, stosunkowo wysoka konstrukcja foteli (nie dla wszystkich jest to minus)

vannado
Fotele drugiego rzędu z oferty Vannado.com

Ławka z dwoma miejscami siedzącymi

Rozwiązanie, na które zdecydowaliśmy się w nowym campervanie to ławka, której siedzenia formowane są przez materace. Dzięki temu w prosty sposób możemy uzyskać dodatkowe łóżko – opuszczając stół i przekładając materace z siedzeń. Takie rozwiązania pozawala na lepszą aranżację przestrzeni w kamperze.

Plusy:
+ możliwość wykorzystania elementów do formowania dodatkowego łóżka
+ wykorzystanie przestrzeni pod fotelami na schowki
+ możliwość samodzielnej obudowy oparć/wykonania tapicerowania ławki – estetyka wnętrza
+ montaż w szynach umożliwiających regulacje położenia ławki po zamontowaniu

Minusy:
– mniejszy komfort dla dorosłych pasażerów
– regulacja oparcia możliwa jedynie na początkowym etapie montażu oraz poprzez zastosowane gąbki

fotele vandalvan
Ławka podczas montażu w Vancraft.pl

Stuktura kotwiczna

Ciekawym rozwiązaniem, niedawno wprowadzonym na polski rynek jest tzw. struktura kotwiczna. Jest to rozwiązanie przybliżone do ławki, które dodatkowo wymaga wykonania skrzyni siedzeń oraz oparcia. Rozwiązanie przeznaczone jest wyłącznie dla samochodów Ducato/Boxer/Jumper.

Plusy:
+ możliwość wykorzystania elementów do formowania dodatkowego łóżka
+ wykorzystanie przestrzeni pod fotelami na schowki
+ możliwość samodzielnej obudowy oparć/wykonania tapicerowania ławki – estetyka wnętrza
+ konkurencyjna cena, pozwalająca obniżyć koszty montażu siedzeń drugiego rzędu nawet o ok 40%
+ mniejsza waga konstrukcji (istotne szczególnie dla dużych zabudów)

Minusy:
– mniejszy komfort dla dorosłych pasażerów
– regulacja oparcia możliwa jedynie poprzez zastosowane gąbki
– przeznaczone zasadniczo dla układów wnętrza z pełną ścianą za siedzeniami (część oparcia sięgająca sufitu kampera – np. w układach gdzie bezpośrednio za siedzeniami znajduje się łazienka)

fotele do kampera
Struktura kotwiczna wprowadzona przez firmę MOTO BLEND

Podsumowanie

Podsumowując, cieszy fakt, że na rynku pojawiają się nowe rozwiązania dodatkowych siedzeń w kamperze oraz firmy oferujące ich zabudowę. Dzięki temu mamy coraz szersze pole wyboru w zakresie sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań dedykowanych pod tego typu zabudowy.

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Dzięki za przeczytanie tego artykułu! Zapraszamy też do korzystania z naszych doświadczeń opisanych w pierwszej serii wpisów o budowie kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
– Okna do kampera
– Panele solarne do kampera
– Instalacja elektryczna w kamperze
– Lodówka do kampera
– Instalacja wodna
– Instalacja gazowa
– Ogrzewanie
– Meble do kampera
– Przeróbka busa na kampera – przepisy
– Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Ile kosztuje budowa kampera?

To pytanie zadaje sobie każdy zastanawiający się nad budową kampera. Oczywiście przed rozpoczęciem każdego projektu warto zaplanować jego budżet, inaczej koszty mogą wymknąć się spod kontroli.
W artykule przedstawiam szczegółowe koszty realizacji naszego projektu zabudowy. Pokazuję w których miejscach da się zaoszczędzić, a gdzie mogą Was czekać dużo wyższe wydatki. Po zapisaniu się do naszego newslettera udostępniam również arkusz kalkulacyjny do zaplanowania własnego budżetu budowy kampera. Zapraszam!

Koszt bazy do zabudowy

W zakresie wyboru samochodu warto pamiętać, że sama budowa kampera wiąże się ze sporymi nakładami. Baza powinna być więc solidna i zapewniać możliwość wieloletniej eksploatacji. Powinniście zwrócić uwagę przede wszystkim na stan blacharki oraz podwozia. Mechanicznie wiele rzeczy będziecie w stanie wymienić, natomiast przeprowadzenie poważnego remontu elementów konstrukcyjnych i blacharskich po zabudowie może być utrudnione. Szerzej o wyborze samochodu do zabudowy – tutaj.

Zaplanuj budżet projektu

W celu zaplanowania kosztów budowy kampera udostępniam Wam arkusz na podstawie którego będziecie mogli przygotować swój budżet. Dzielę się w nim pełną listą naszych wydatków, dzięki czemu będziecie mieli odniesienie do wykonanego przez nas projektu.
W budżecie przygotowałem również szacunkową wycenę dwóch wariantów zabudowy „budżetowej” oraz „premium”, co mam nadzieję, dodatkowo ułatwi Wam planowanie. Przy każdym dziale opisuję również gdzie można szukać oszczędności, a gdzie możecie wydać zdecydowanie więcej.

Wykonanie podobnego budżetu oraz jego bieżąca kontrola, da Wam możliwość realizacji projektu w ramach pierwotnych założeń finansowych.
W przeciwnym razie, po zakończeniu budowy będziecie musieli przyznać rację osobą które na starcie mówią, żeby planowaną kwotę przemnożyć razy dwa 🙂

Koszt zlecenia budowy kampera

Na polskim rynku działają firmy zajmujących się profesjonalną lub półprofesjonalną przebudową samochodów dostawczych na kampery. Obecne zainteresowanie tym tematem powoduje, że lista oczekujących na zabudowę może sięgać kilku miesięcy, a nawet roku. Wielu z wykonawców przerabia samochody w określonym przez siebie stylu i może nie mieć zbyt dużej elastyczności w zakresie pożądanej przez Was estetyki czy funkcjonalności. Wszystko to powoduje, że znalezienie wykonawcy swojego wymarzonego projektu nie jest najprostszym zadaniem.

W przygotowanym przeze mnie budżecie (poza montażem siedzeń) nie uwzględniam kosztów wykonania, ponieważ zakładam, że wielu z Was również planuje samodzielną budowę. Trzeba mieć jednak świadomość, że nakłady pracy przy realizacji takiego projektu są bardzo duże – a jak wiadomo swój czas to również koszt.

Jeżeli zdecydujecie się na zlecenie zabudowy, orientacyjne koszty wykonania (bez materiałów) można szacować w granicach 20-25 tys. zł. Kalkulacja na podstawie założenia pracochłonności 200-250 rbh przy stawce 50 zł/h z dodaniem kosztów amortyzacji sprzętu, narzędzi, wynajmu hali/garażu oraz zysku dla firmy.

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Ile kosztował nas kamper?

Ponieważ od samego początku budowaliśmy kampera z myślą o jego wynajmie, zależało nam na zastosowaniu dobrej jakości materiałów, które zapewnią wysoką trwałość i przyjemną estetykę. Na cały projekt (razem z zakupem samochodu) postanowiliśmy przeznaczyć maksymalnie 70-80 tys. zł, w związku z tym budowa musiała być również kompromisem pomiędzy rozwiązaniami budżetowymi, a tymi z wyższej półki. Szczegółowe koszty i opisy rozwiązań znajdziecie w poprzednich artykułach na blogu.

Podsumowując w poszczególnych zadaniach wydatki związane z zabudową kształtowały się następująco:

Izolacja – 840 zł (szczegóły)
Okna – 3.390 zł (szczegóły)
Panele solarne – 1.132 zł (szczegóły)
Instalacja elektryczna – 1.938 zł (szczegóły)
Lodówka – 925 zł (szczegóły)
Instalacja wodna – 3.647 zł (szczegóły)
Instalacja gazowa – 685 zł (szczegóły)
Ogrzewanie – 986 zł (szczegóły)
Meble i obicia – 6.553 zł (szczegóły)
Dodatkowe fotele i przerejestrowanie – 7.313 zł (szczegóły)
Akcesoria i inne wydatki – 2.385 zł
RAZEM – 29.795 zł

Do dzieła!

Tym wpisem kończymy serię artykułów Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach. Bardzo dziękujemy, za wszystkie wiadomości, komentarze i odwiedziny strony. Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania piszcie.

Życzymy Wam powodzenia w realizacji wymarzonych projektów i do zobaczenia gdzieś na trasie!

Przeróbka busa na kampera

Z czym wiąże się przeróbka busa na kampera pod kątem prawnym? W artykule opisujemy nasze doświadczenia w procesie zmiany samochodu ciężarowego na specjalny kempingowy, przytaczamy również nowe regulacje prawne, obowiązujące w tym zakresie. Jeżeli planujesz dołożyć miejsca siedzące, usunąć ścianę grodziową oraz zalegalizować zmiany w dowodzie rejestracyjnym ten artykuł jest dla Ciebie.

Dodatkowe fotele

W naszym kamperze zdecydowaliśmy się na układ foteli 2+2. Zależało nam, żeby tylne siedzenia były wygodne oraz wyposażone w ISOFIX, co pozwala na bezpieczne i komfortowe użytkowanie dziecięcych fotelików. Kupiliśmy nowe fotele, a producent dodatkowo obszył je dostarczonym przez nas materiałem. Każdy fotel jest montowany niezależnie i jest wyposażony w zintegrowane pasy bezpieczeństwa.

Przednie siedzenia pozostały fabryczne i zostały wyposażone w obrotnice, dodające wnętrzu funkcjonalności i dodatkowej przestrzeni.

siedzenia do kampera

Obowiązujące przepisy

Aktualnie obowiązują przepisy z dnia 24.12.2019, które przy zmianie kategorii samochodu, wprowadziły obowiązek potwierdzenia spełnienia warunków określonych w wymaganiach technicznych przez uprawnioną jednostkę. W praktyce, dwie jednostki w Polsce PIMOT lub ITS, mają prawo do wystawienia dokumentacji poświadczającej właściwy montaż dodatkowych siedzeń. Żeby jednostka wydała taki dokument niezbędne jest zastosowanie siedzenia z homologacja, oraz wykonanie montażu przez firmę posiadającą certyfikat na dany modelu samochodu. Ustawodawca narzucił również obowiązek, posiadania w samochodzie minimum 2. mocowań typu ISOFIX. Obecnie, stacje diagnostyczne bez dokumentu wystawionego przez PIMOT lub ITS, nie dopuszczą samochodu do zmiany kategorii przeznaczenia.

Poniżej wycinek z Rozporządzenia z dn. 24.12.2019 (całość dostępna pod linkiem)

Od czerwca 2021 roku, zmiana kategorii samochodu z dostawczego na specjalny kempingowy wiąże się również z obowiązkiem opłacenia akcyzy (niezależnie czy pojazd był kupiony w kraju czy zagranicą)

Nasza droga do zmiany przeznaczenia samochodu

Budując kampera zakładaliśmy, że będziemy podróżować z dziećmi oraz w wolnych terminach będziemy go wynajmować. Dlatego szczególnie, zależało nam żeby montaż foteli był wykonany przez profesjonalistów. Nie chcieliśmy próbować pośrednich sposobów (które były możliwe jeszcze przed wejściem w życie Rozporządzenia). Od razu postanowiliśmy poszukać firmy specjalizującej się w montażu siedzeń w samochodach dostawczych, która dostarczyła i zamontowała dla nas tylne fotele, dodatkowo wykonując tapicerowanie foteli przednich. W ramach usługi załatwione zostały również wszystkie formalności związane z przerejestrowaniem samochodu. Nasza aktywność ograniczyła się jedynie do złożenia dokumentów do wymiany dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji.

przeróbka busa na kampera przepisy

Inne zmiany przy budowie kampera

Przy budowie kampera nie zawsze potrzebujesz zmieniać liczbę miejsc lub przeznaczenie samochodu. Warto jednak upewnić się, że zmiany które robisz są zgodne z obowiązującymi przepisami.

WYDATKI – PODSUMOWANIE

2 x fotele + obszycie foteli przednich + usługa montażu z dokumentacją/przeglądem (cena przed zmianą przepisów o obowiązkowym badaniu) 5500 zł
Materiał na obszycia FARGOTEX (5 mb) 300 zł
Fotel przedni pasażera – pojedynczy 500 zł
2 x obrotnice foteli przednich MOTO-BLED 1000 zł

RAZEM 7.300 zł

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Artykuły nt. budowy kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Meble do kampera

Zabudowa meblowa to kluczowy element wnętrza – decyduje o tym jak będziemy czuć się w kamperze i jak funkcjonalna będzie przestrzeń. To temat najbardziej przyjemny, a przy tym najtrudniejszy. W tym artykule opiszę jak budowaliśmy nasze meble, przez pryzmat osób, których jedyne doświadczenia ograniczały się do skręcania szafek z Ikea. Zapraszamy!

Poszukujemy stolarza

Początkowo nawet do głowy nie przyszło nam robić stolarkę kampera samodzielnie. Szczególnie, kiedy patrzyliśmy na leżące od 2 lat euro-palety, które nigdy nie doczekały się przebudowy na balkonową ławkę. 

Rozpoczęliśmy więc poszukiwania stolarza, który podejmie się zabudowy naszego kampera. Szybko okazało się jednak, że przy obecnym zapotrzebowaniu – stolarzom znacznie prościej zarabiać na standardowych projektach mebli i kuchni, niż podejmować się wyzwań, w których żaden mebel nie jest oczywisty, a kąty proste zdarzają się tylko od frontu. 

Przy budowie nie zdecydowaliśmy się również na żadną z firm specjalizujących się w przebudowach vanów na kampery. W tym przypadku, przesądził zbyt długi okres oczekiwania oraz niezbyt przekonująca nas estetyka oferowanej zabudowy.

W kulminacyjnym momencie, po nieudanej próbie zlecenia wyłącznie obicia sklejką wnętrza, mieliśmy jasność – możemy liczyć tylko na siebie.

Materiały

Przy budowie mebli trzeba pamiętać o potrzebie optymalizacji wagi samochodu, nie tylko z uwagi na dopuszalne 3,5t, ale również spalanie, które będzie proporcjonalnie mniejsze. W związku z tym, warto zastosować lekką sklejkę lub płytę stolarską, wykonywaną z drewna egzotycznego. Oprócz niskiej wagi, takie drewno ma również bardzo dobre właściwości przy kontakcie z wodą/wilgocią.

W naszej zabudowie zdecydowaliśmy się na sklejkę z ceiby (inaczej drzewo kapokowe lub puchowiec). Szukaliśmy specjalnie sklejki złożonej z jak największej ilości warstw, aby krawędzie, które zostawiliśmy bez wykończenia wyglądały atrakcyjnie.

Płyty frontowe zabudowy zostały dodatkowo zalaminowane na biało. Zdecydowaliśmy się na to zarówno ze względów estetycznych jaki i wysokiej trwałości powłoki. 

Cała zabudowa meblowa została wykonana ze sklejki o grubości 18 mm, na podłogę użyliśmy sklejki 12 mm, natomiast do wykończenia ścian wewnętrznych vana zastosowaliśmy sklejkę 5 mm. Wszystkie arkusze kupowaliśmy w formacie 1220 na 2440 mm.

Na blaty zastosowaliśmy naturalny dąb z płyty klejonej o grubości 20 mm i szerokości 600 mm. Sufit został obity boazerią świerkową bieloną bejcą.

Pełna lista elementów, sklejek użytych do budowy znajduje się w budżecie naszego najnowszego campervana (razem ze schematami i innymi materiałami przydatnymi do budowy) – do pobrania tutaj

Łączenie mebli

Z uwagi na drgania podczas jazdy oraz wstrząsy poza asfaltowymi drogami, połączenia mebli muszą być wykonane trwale i z dużą starannością. Nie wystarczą same wkręty, meble powinny być również solidnie sklejone. Bardzo dobrym sposobem na klejenie jest zastosowanie połączeń z lamelek bukowych. Takie połączenie, jest niezwykle trwałe i wygodne w pracy z meblami. Frezowany otwór i wklejana w niego lamelka (w przeciwieństwie do kołków) pozwala na swobodne ruchy płyt jeszcze w granicach ok 5-10 mm. Przy łączeniu mebli używaliśmy również standardowych wkrętów np. w miejscach niewidocznych, zawsze dbaliśmy jednak o to aby łączona krawędź była również wzmocniona klejem.

Malowanie

Surowa sklejka na obicia wnętrza oraz mebli zostały pomalowane 3-składnikowym lakierem ADLER. Lakier bardzo szybko wysycha i ma świetne właściwości wytrzymałościowe/ścieralności. Do malowania warto używać środków wysokiej jakości, które są stosowane przez profesjonalistów. Gwarantuje to dobre utrwalenie efektów naszej pracy, a przy tym nadanie im jeszcze lepszego wyglądu.

Dodatkowym elementem który malowaliśmy to boazeria wykańczająca sufit naszego campervana, do jej pomalowania użyliśmy wodnej bejcy w kolorze białym. Następnie całość została utrwalona lakierem do mebli.

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Narzędzia do pracy

Wykonanie zabudowy jest możliwe przy użyciu ręcznych narzędzi i pił tarczowych, bez konieczności cięcia specjalistycznymi piłami formatowymi lub CNC. Oczywiście cięcie dużych arkuszy materiału jest dość kłopotliwe, niemniej przy odpowiedniej ilości ścisków, wygodnym stole i długiej łacie do prowadzenia piły, możliwe do wykonania. 

Narzędzia używane podczas budowy:

Pilarko-zagłębiarka (zobacz na Allegro) – do cięcia płyt – z regulacją kąta prowadzenia piły (niezbędne jeżeli potrzebujemy łączyć meble skosami) oraz głębokości zagłębienia tarczy piły

Poziomica 2 m – pełniła funkcję łaty do prowadzenia pilarki, każdorazowo przed cięciem była przykręcana ściskami stolarskimi do płyty po której następowalo cięcie

Ściski stolarskie – krótkie oraz długie – potrzebne do klejenia mebli oraz trzymania łaty

Wyrzynarka ręczna (zobacz na Allegro) – niezbędna do wycinania linii i krzywizn. Najczęściej używałem własnej akumulatorowej, ale przez długi okres miałem również pożyczoną solidną wyrzynarkę na kablu. Zdecydowanie polecam używać takiej, łącznie z solidnymi brzeszczotami do drewna i płyt fornirowanych.

Lamelownica (zobacz na Allegro) – idealny do wykonywania mocnych połączeń klejonych mebli.

Wkrętarki (zobacz na Allegro)- niezbędne do nawiercania i skręcania mebli oraz pracy z otwornicami oraz frezami do zawiasów meblowych.

narzędzia do budowy kampera

Do wycinana przyda się również zestaw otwornic

kamper zabudowa
zabudowa kampera
Jeszcze pusto – sklejka przykręcana do elementów konstrukcyjnych samochodu wkrętami do metalu. Zaślepki maskujące w teksturze drewna idealnie maskują miejsca mocowania
budowa kampera
Gotowa konstrukcja mebli. Aluminiowy stelaż łóżka przykręcany kątownikami do ramy samochodu. Szuflady w tym miejscu muszą być mechanicznie zabezpieczone przed wysunięciem.
zabudowa meblowa kampera
Przygotowanie do cięcia frontów. Płyty meblowe ze sklejki z zaprasowanym białym laminatem.
meble do kampera
Fronty podczas przymiarki. Należy pozostawić ok 2-3 mm luzu pomiędzy krawędziami szafek i szuflad – zwyczajne zawiasy pozwalają na bardzo prostą regulację.
meble kampera
Zabudowa praktycznie gotowa

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Sklejka z ceiby – ZAGŁOBA 2185 zł
Lamionowanie płyt x2 – CHOBOT 630 zł
Klej stolarski SBS-SIM 20 zł
Lakier ADLER / bejca / akcesoria 445 zł
Szuflady / zawiasy / stelaż aluminiowy łóżka 785 zł
Boazeria / blat dębowy – ALGA WOOD 667 zł
Podłoga winylowa 470 zł
Materac gąbkowy z obszyciem 500 zł
Nadkola z tworzywa sztucznego 475 zł

RAZEM 6.177 zł

CZAS I TRUDNOŚĆ

Meble to najtrudniejsza część zabudowy – wymaga dokładności oraz pewnych umiejętności stolarskich. Przyda się również przestrzenna wyobraźnia oraz znajomość podstawowych zasad wytrzymałości materiałów. Jak udowadniamy na naszym przykładzie, nie trzeba być doświadczonym stolarzem, żeby wykonać przyzwoicie wyglądającą zabudowę. Czas wykonania minimum 14 dni roboczych.

Trudność etapu 8/10

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły nt. budowy kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

Ogrzewanie w kamperze

Niezależnie od tego czy planujesz używać kampera również zimą, warto pomyśleć o sposobie na ogrzewanie. Często nawet w majową czy sierpniową noc potrafi być na tyle chłodno, że konieczne jest posiadanie ogrzewania na czas postoju. W artykule opiszę dostępne opcje oraz nasze doświadczenie związane z wyborem oraz montażem ogrzewania w kamperze.

Ogrzewanie gazowe

Kampery i przyczepy kempingowe wyjeżdżające z fabryk najczęściej wyposażone są w ogrzewanie gazowe czołowych firm tj. TRUMA i ALDE. Produkty takie, choć bardzo dobre i niezawodne są niestety dość drogie. Nowe urządzenia dwufunkcyjne, łączące ogrzewanie z ciepłą wodą to wydatek 10-20 tys. zł. Jeżeli zależy nam na takim komforcie, przy niższej cenie, możemy też poszukać urządzeń używanych dostępnych w graniach 5 tys. zł.

Mniej popularnym, ale również stosowanym ogrzewaniem gazowym są grzejniki lub centrale nadmuchowe – ich koszt to ok 3-6 tys. zł.

Ogrzewanie paliwowe

Najbardziej popularnym sposobem ogrzewania kamperów własnej zabudowy jest zastosowanie samochodowego ogrzewania postojowego tzw. “suche webasto”.
Jest to prosty piecyk zasilany paliwem, który podgrzewa powietrze dostarczane z zewnątrz samochodu i dzięki nadmuchowi rozprowadza po samochodzie. W procesie grzewczym powietrze z zewnątrz dostarczane jest również do komory spalania, a spaliny odprowadzane są na zewnątrz.

Ogrzewanie jest produkowane przez dwóch dominujących, europejskich producentów – firmę Webasto oraz Eberspacher, niestety kosztuje sporo bo ok 3 tys. zł. Rynek oferuje jednak łatwo dostępne i popularne zamienniki z czego my zdecydowaliśmy się skorzystać. Dotychczas ogrzewanie sprawdza się dobrze – jest również bardzo popularne wśród osób budujących swoje kampery i zbiera dobre recenzje. 

Zakup chińskiego ogrzewania

Piecyk kupiliśmy na AliExpress zamawiając szybką przesyłkę DHL, wybraliśmy również sprzedawcę, który posiadał liczne opinie z dostaw tego ogrzewania. Były to jednak nasze pierwsze zakupy przez chiński portal, więc mieliśmy pewne obawy czy wszystko pójdzie bez problemów. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie o mocy 5kW wraz z bagnetem do poboru paliwa bezpośrednio ze zbiornika.

Całość transakcji wyglądała następująco:
23.01 Złożenie zamówienia
30.01 Realizacja opłaty celnej i VAT za pośrednictwem DHL
31.01 Przyjechał kurier i wręczył nam przesyłkę z Chin

Przesyłka przyszła bardzo dobrze zapakowana, w zestawie nic nie brakowało co zresztą zostało skrupulatnie sprawdzone przez naszego wówczas 6 miesięcznego Inspektora Nadzoru.

Ze wszystkim opłatami ogrzewanie kosztowało nas w sumie 936 zł – i nie była to najtańsza możliwa opcja zakupu. Z opisów innych blogów/vlogów wiemy, że taką transakcję da się przeprowadzić taniej, zamykając się w kwocie nawet ok 600 zł.
Jak to zrobić? Z pewnością warto obserwować ceny dłuższy czas i wstrzelić się w promocję, dobrym rozwiązaniem może być również zamówienie z AliExpress z wysyłką z krajów UE wtedy nie naliczane są dodatkowe opłaty skarbowe.

👁‍🗨 AKTUALIZACJA

W naszym nowym kamperze zdecydowaliśmy się na montaż ogrzewania typu Webasto, od producenta Autoterm z bojlerem wody Pundmann. Takie rozwiązanie zapewnia autoryzowany serwis na terenie kraju oraz w naszej ocenie intuicyjny i lepiej wyglądający sterownik.

Jeżeli jesteście zainteresowani wyborem takiego ogrzewania - jeden z naszych Partnerów firma PROTRAILER oferuje zniżkę -5% na cały asortyment na hasło "VANDAL"

Montaż ogrzewania

W zestawie dołączona jest dobra i szczegółowa instrukcja obsługi, która razem z filmami z YouTuba sprawia, że samodzielny montaż nie powoduje większych problemów. Nam, jedyny kłopot, opóźniający montaż dostarczyła konieczność zakupu nowego przewodu do podłączenia pompki. Przewód dołączony przez producenta posiadał niewłaściwą średnicę oraz zbyt dużą sztywność uniemożliwiającą spasowanie połączenia. Reszta poszła już jak z płatka.

Ogrzewanie zamontowaliśmy z przodu samochodu, pod konstrukcją podwyższenia dla siedzeń tylnych. W przypadku doboru miejsca montażu konieczne jest rozpoznanie możliwości przewiercenia podłogi tak, żeby wylot rury spalin oraz rury do czerpania powietrza nie kolidował z elementami podwozia.

vandalvan

Paliwo do piecyka dostarczane jest bezpośrednio z głównego zbiornika samochodu. W samochodach Jumper/Ducato/Boxer, dostęp do zbiornika mamy od środka samochodu – wystarczy więc od góry wywiercić otwór (ok 25 mm) i założyć bagnet poboru paliwa. Bagnet nie powinien sięgać dna zbiornika, żebyśmy nie pozostali bez paliwa. Pompkę natomiast lepiej zamontować na zewnątrz samochodu z uwagi na dźwięk jej pracy.

W naszej instalacji piec ogrzewania jest dodatkowo spięty z bojlerem podgrzewającym wodę Truma TT-2. Jeżeli planujecie podobne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego miejsca montażu obu urządzeń. Istotne jest ograniczenie strat ciepła na dłuższych odcinkach przewodów rozprowadzających.

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Piecyk ogrzewania 195,4$ + 199 zł (cło/VAT) – 936 zł
Przewód paliwowy 10 zł
Rura aluminiowa rozprowadzania ciepła 40 zł

RAZEM 986 zł

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

Instalacja gazowa w kamperze

Gaz to kolejna instalacja do wykonania przy budowie domu na kołach. W artykule opisze jak my poradziliśmy sobie z tym tematem – również przez pryzmat przygotowania do gotowania w kamperze. Dowiecie się jakie opcje są dostępne, na co zdecydowaliśmy się w naszej zabudowie oraz ile nas to wszystko kosztowało.

Gotowanie w kamperze

Dla nas to jedna z fajniejszych czynności, którą dzięki naszemu domu na kołach możemy praktykować w naturze. Często, nawet w ramach weekendu wyjeżdżamy gdzieś pod miasto, parkujemy w lesie lub z pięknym widokiem i celebrujemy gotowanie w naszym vanie 🙂

Jaką kuchenkę wybrać?

Rynek akcesoriów kempingowych oferuje dedykowane kuchenki do zabudowy w kamperze, są one jednak dość drogie – ceny zaczynają się od ok 1.000 zł. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na zakupie lub np. cenimy domowy design możemy bez problemu kupić płytę gazową używaną w zabudowie domowej. Jedynym minusem takiego rozwiązania będzie konieczność zabezpieczenia i zdjęcia rusztu oraz palników na czas jazdy. Zwykłe kuchenki gazowe w wersji wolnostojącej zaczyna się jednak już od ok 100 zł.

Przy wyborze kuchenki możemy zdecydować się na płytę przenośną lub do zabudowy na stałe – warto wziąć jednak pod uwagę że gotowanie na otwartym powietrzu rzadko kiedy jest możliwe. Nawet przy niewielkim wietrze czas gotowania istotnie się wydłuża, a my zużywamy dużo gazu.

W sprzedaży dostępne są również płyty gazowe z zamkniętą komorą spalania, rozwiązanie to przypomina płytę indukcyjną i jest naprawdę ciekawą alternatywą. Sami długo rozważaliśmy taką opcję jednak ostatecznie nie zdecydowaliśmy się z uwagi na wysoką cenę.

Kuchenkę którą mamy w naszym kamperze to dwupalinkowa Amica. Płyta nie była też najtańszym modelem do zabudowy, nie mniej za jej wyborem stał przede wszystkim design, który najbardziej przypadł nam do gustu. Płyta dotychczas sprawdza nam się wyśmienicie 🙂

Gaz z butli – czy są inne opcje?

W naszej zabudowie zdecydowaliśmy się zaplanować miejsce na 11kg butle z gazem, umiejscowioną w tylnej części samochodu pod łóżkiem. To bardzo duży zapas jak na fakt, że depozyt służy nam dziś wyłącznie do gotowania – na etapie budowy nie byliśmy jednak pewni czy gazu nie będziemy używać również do ogrzewania samochodu.

Jeżeli zdecydujecie się na płytę gazową, można rozważyć mniejszą butle – warto jednak wziąć pod uwagę, że 11kg standard pozwala na szybką wymianę butli bez konieczności napełnienia.

Kuchenka gazowa na naboje

Na rynku dostępne są również kuchenki z wymiennymi nabojami na gaz – jest to jednak dość drogi i uciążliwy sposób eksploatacji. Niewielki zbiornik posłuży Wam jedynie na 2-3 większe gotowania, dlatego zawsze trzeba dysponować zapasem gazu. Jednorazowe wkłady nie są również rozwiązaniem zbyt ekologicznym.

Butla kompozytowa LPG

Bardzo dobrym rozwiązaniem do kamperów są lekkie butle kompozytowe, największą zaletą oprócz wagi jest możliwość uzupełniania gazu na stacjach. Sama butla jest dość droga, jednak jej eksploatacja bardzo wygodna i tania. Sami nie mamy jeszcze takiej butli – jednak w przyszłości planujemy jej zakup. Biorąc pod uwagę różne rozmiary 5,7 i 11 kg już przy zabudowie warto przewidzieć odpowiednie miejsce dostosowane do wymiarów tego rozwiązania.

Kuchenka elektryczna

Jeżeli prądu będziecie mieli pod dostatkiem – kilka akumulatorów, bardzo duże panele lub planujecie najczęściej być podłączeni do prądu na kempingu, można rozważyć całkowitą rezygnację z gazu i montaż płyty elektrycznej lub indukcyjnej. Takie rozwiązanie wydaje się jednak dość ekstrawaganckie 🙂

Podłączenie

Zapraszam do zapoznania się z filmem w którym, razem z ekspertem szczegółowo omawiamy kwestie dotyczące instalacji gazowej w kamperze, wymagania prawne oraz zasady bezpieczeństwa.

Gaz w kamperze – inne zastosowania

Decydując o wielkości butli musimy się przede wszystkim zastanowić do czego będziemy wykorzystywać gaz – tak jak wspomniałem, w naszym samochodzie ostatecznie zdecydowaliśmy wykorzystać instalacje wyłącznie do gotowania. 

Gaz w kamperach jest jednak często wykorzystywany również do ogrzewania części mieszkalnej, ogrzewania wody czy zasilenia lodówki absorpcyjnej. Na temat lodówek napisałem artykuł, szerzej opisując działanie oraz ewentualne problemy przy zasilaniu ich gazem – znajdziecie go tutaj.

Do ogrzewania części mieszkalnej oraz wody bardzo dobre, choć niestety drogie rozwiązania gazowe oferuje firma Truma. Ciekawą alternatywą może być również przenośny piecyk gazowy do ogrzewania wody.

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Kuchenka Amica 520 zł (zobacz na Ceneo)
Wąż do gazu + reduktor 50 zł
Butla gazowa 11kg 100 zł (zobacz na Ceneo)
Klucz do butli gazowej (warto mieć na wyposażeniu) 15 zł

RAZEM 685 zł

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy  
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

Instalacja wodna w kamperze

Czas na hydraulikę, czyli instalacja wodna w kamperze. W artykule opiszę nasze doświadczenia oraz używane materiały przy budowie tej instalacji. Po raz kolejny będziecie mogli przekonać się, że samodzielne wykonanie prac, bez specjalnego doświadczenia jest dość proste i nie trzeba od razu wzywać hydraulika.

Co wchodzi w skład naszej instalacji?

Żeby zaplanować poszczególne elementy instalacji, zacznij od zastanowienia się nad swoimi potrzebami. Czy chcesz posiadać prysznic? Czy chcesz żeby w kamperze był stały dostęp do ciepłej wody? Jaki depozyt wody jest dla Ciebie ważny. 

Przy projektowaniu naszej instalacji, zrezygnowaliśmy z kabiny prysznicowej na rzecz zewnętrznego prysznica. Decydująca w tej kwestii  była potrzeba przestrzeni. Stwierdziliśmy, że istnieje wiele alternatyw korzystania z kąpieli – kempingi, plaże, jeziora, żeby decydować się na wstawienie do samochodu kabiny, która tak istotnie będzie ingerować w przestrzeń wnętrza. Z naszych dotychczasowych doświadczeń w podróży – była to dobra decyzja.

To czy zdecydujemy się na prysznic determinuje również wielkość zbiorników czystej wody oraz do zrzutu wody szarej. Mając prysznic chętniej zdecydujemy się także na sprawną i wydajną instalację do podgrzewania wody. Jak prosto wywnioskować brak kabiny prysznicowej może być okazją do sporych oszczędności w zabudowie.

Schemat instalacji wodnej (klikalna makieta oraz szczegółowe zestawienia) + dostęp do innych materiałów i schematów tutaj.

Zbiorniki wody czystej, wody szarej

Pomimo, że nie posiadamy wewnętrznego prysznica z uwagi na komfort zdecydowaliśmy się zamontować większe zbiorniki, na stałe zamontowane w samochodzie. Nasza instalacja składa się z dużego zbiornika wody czystej 70l firmy Fiamma oraz dedykowanego dla Ducato zbiornika pod samochodem do zrzutu wody szarej o pojemności 93l. Zbiornik Fiamma jest zdecydowanie warty polecenia, z uwagi na jakość wykonania oraz wyposażenie we wszelkie dodatki umożliwiające podłączenia do instalacji wodnej.

Kwestie zbiorników można również rozwiązać poprzez używanie zasobników przenośnych o mniejszych pojemności ok 20l. Wtedy trzeba będzie jednak zadbać o częstsze napełnianie i opróżnianie, co oczywiście wpływa na komfort korzystania z kampera.

Pompa wody

Żeby zapewnić ciśnienie wody w układzie niezbędna jest pompa. Bezpośrednio za zbiornikiem wody czystej zamontowaliśmy niewielką pompę ciśnieniową SEAFLO 12V o wydajności 3,8l/min (ciśnienie 2,8 bara). Pompka oraz zamontowany za nią zbiornik wyrównawczy firmy Comet dostarczają ciśnienie dla obiegu wody zimnej i ciepłej. W takiej instalacji ciśnienie utrzymywane jest stale. Pompka pobiera energię elektryczną tylko w momencie odkręcenia wody. Dzięki temu, bez jakichkolwiek dodatkowych włączników można zastosować zwyczajne baterie domowe.

Przewody do instalacji

Woda rozprowadzona jest przewodami poliuretanowymi, zastosowaliśmy przekrój 10×6,5mm (10mm średnicy zewnętrznej / 6,5mm średnicy zewnętrznej). Takie przewody razem z tzw. złączkami wtykowymi TEKALAN sprawdzają się świetnie. Są bardzo proste w montażu i zapewniają szczelne połączenie.

Z uwagi na różnego typu standardy wejść na zbiornikach i pompie nie unikniemy jednak przewodów o innych średnicach oraz łączeń obejmami. Do tego najlepiej sprawdzi się para w składzie opaski sprężystej i zaciskowej ślimakowej. Na dodatkowe przewody dobrze zastosować wąż techniczny, zaopatrując się w odcinki o różnych średnicach.

Ciepła woda

Do podgrzewania woda zastosowaliśmy bardziej ekonomiczne rozwiązanie w postaci bojlera elektrycznego Truma TT-2. (który dodatkowo podgrzewa wodę przepływem ciepłego powietrza z ogrzewania postojowego). Takie ogrzewanie wody, należy jednak traktować dodatkowo. Z uwagi na wydajność i wysoki pobór energii elektrycznej przez grzałkę raczej nie sprawdzi się jeżeli przewidujemy dłuższe prysznice z ciepłą wodą.

Jeżeli potrzebujecie mieć stały i efektywny dostęp do ciepłej wody bezkonkurencyjnym rozwiązaniem jest Truma Combi zapewniająca także ogrzewanie kampera. Nowa Truma Combi to jednak wydatek nawet do 12 tyś zł, co w wielu przypadkach jest budżetem całej przebudowy kampera. 

👁‍🗨 AKTUALIZACJA

W naszych nowych kamperach zdecydowaliśmy się na ogrzewanie wody boilerem Pundmann. Boiler jest wykonany ze stali nierdzewnej i produkowany w Polsce - dodatkowo nie zajmuje tyle miejsca co Truma TT-2.

Jeżeli jesteście zainteresowani wyborem takiego boilera - jeden z naszych Partnerów firma PROTRAILER z kodem rabatowym "VANDAL" oferuje zniżkę -5% na cały asortyment w tym ogrzewania Autoterm

Armatura

Przy budowie kampera bardzo zależało nam na domowym klimacie, dlatego w zakresie “armatury” zamiast udać się na zakupy do sklepu z akcesoriami dla kamperów, wyposażenia szukaliśmy w sklepach z AGD. Zastosowaliśmy czarną baterię oraz podwieszany od spodu zlew granitowy, którego 13 kilogramowa waga przerazi każdego campermajstra. Zdecydowaliśmy jednak, że lekka zabudowa mebli kompensuje naszą ekstrawagancje co do wyboru zlewu oraz ceramiki w części kuchennej.  

Prysznic zewnętrzny

Na tyłach samochodu po otwarciu drzwi mamy dostęp do zewnętrznego prysznica wykonanego z oddzielnie kupowanych elementów (kamperowy mikser wody, standardowy wąż prysznicowy oraz słuchawką wyposażoną w przycisk włączania/wyłączania wody). Takie rozwiązanie sprawdza się świetnie nie tylko podczas brania pełnego prysznica, ale także żeby umyć stopy po plaży czy opłukać sprzęt/naczynia wodą pod ciśnieniem.

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Pompa wody SEAFLO 109 zł
Zbiornik wyrównawczy COMET 41 zł
Przewody + złączki TEKALAN 120 zł
Zbiornik wody FIAMMA 70l 310 zł (zobacz na Ceneo)
Zbiornik na wodę brudną 93l (Ducato) 714 zł
Boiler TRUMA TT-2 770 zł (zobacz alternatywę boiler firmy Pundmann – kod rabatowy -5% „VANDAL” – link do sklepu)
Złączki / zaciski / uszczelki / syfon / węże techniczne 300 zł
Zlew + bateria 757 zł

RAZEM 3.121 zł (2018 rok)

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

CZAS I TRUDNOŚĆ

Wykonanie instalacji wodnej wewnątrz nie wymaga specjalnych umiejętności. Potrzebna będzie przede wszystkim dokładność przy dobrym spasowaniu i dobraniu elementów połączeń instalacji, żeby zapewnić szczelność. Trudność może dostarczyć montaż zbiornika pod samochodem – jeżeli nie znajdziecie solidnych punktów zaczepienia, konieczna może się okazać wizyta w warsztacie i dospawanie elementów mocowania. Żeby wykonać całą instalację bez kabiny prysznicowej trzeba zarezerwować sobie ok 2 dni pracy.

Trudność etapu 5/10

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera