fbpx

Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Budowa kampera – tym wpisem rozpoczynamy cykl, w którym będziemy chcieli podzielić się z Wami własnymi doświadczeniami. Jeśli marzycie o swoim campervanie, to mamy nadzieję, że będzie to dla Was dobra inspiracja i pomoc. Zaczynamy!

Początki kampermajstra

Na YT możecie znaleźć mnóstwo kilkuminutowych filmów timelapse z pełnej realizacji przebudowy dostawczaka na campervana –  zwykle są to bardzo efektowne nagrania. Po obejrzeniu kilku z nich sam pomyślałem, że budowa kampera musi być całkiem prosta skoro mieści się w 5. minutowym filmie, na którym ludzie szybko machają rękami i jeszcze szybciej prezentują efekt swojej pracy. Niestety. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że użyteczność tego typu nagrań ogranicza się raczej do zwiększenia morali przed startem własnego projektu. 

Zabierając się za przebudowę będziecie musieli podjąć bardzo dużą liczbę decyzji w zakresie rozwiązań technicznych, wyboru materiałów, zakupów odpowiedniego sprzętu czy po prostu sposobów wykonania kolejnych etapów. Prawdopodobnie na  każdym kroku temat będzie dla Was nowy, więc nastawcie się na godziny spędzone na poszukiwaniach w internecie. Muszę przyznać, że sam – po blisko dwóch miesiącach „studiowania internetów” nie ruszyłem z miejsca. Im więcej czytałem, tym trudniej było mi znaleźć  przekonujące rozwiązanie i zaufać wypowiadającym się na forach.

W poszukiwaniu wiedzy

Całe szczęście algorytm Facebooka, wskazał mi drogę. Trafiłem na kurs “Jak zbudować kampera”, prowadzony przez Michała z bloga Dream Road, który po wielu latach manufakturowej budowy kamperów otworzył szkołę dla początkujących kampermajstów. Podczas 3-dniowego warsztatu zbudowałem swój pierwszy kamperowy mebel i nabrałem wiary w powodzenie naszego projektu (kurs jest już niedostępny, Michał przeprowadził się z rodziną do USA).

Dzielenie się doświadczeniem

Dzisiaj, samodzielna budowa kampera staje się coraz bardziej popularnym tematem, dlatego pomyśleliśmy, że warto będzie podzielić się naszą drogą od blaszaka do kampera.

W kolejnych wpisach opiszę nasze doświadczenia, decyzje i wątpliwości, które pojawiły się podczas konwersji vana. Ważne jednak, żebyście nie traktowali publikowanych informacji jako porad/lekcji czy gotowych przepisów. Jeżeli uznacie że warto coś dopowiedzieć lub sami będziecie mieć inne doświadczenia zostawcie proszę komentarz.

Będziemy mieć ogromną satysfakcję, jeżeli treści wpisów uznacie za wartościowe, a Wasza droga z blaszaka do domu na czterech kołach będzie dzięki nim choć trochę łatwiejsza.

Każdy z wpisów będę starał się podzielić na sekcje w których opiszę:
– listę i koszt zastosowanych materiałów
– potrzebne narzędzia i akcesoria
– czas potrzebny do wykonania danego etapu i skalę trudności

Dzięki za przeczytanie tego artykułu! Śledźcie naszego bloga, będziemy pisać i uruchamiać kolejne projekty. Jeśli interesuje Was co zainspirowało nas do budowy naszego kampera przeczytacie o tym tutaj.

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

7 odpowiedzi na “Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach”

  1. Witam. Jestem w trakcie poszukiwania busa L3/L4-H2. Jakieś pojęcie mam ale na pewno będę musiał się wspomóc np całą elektryką. Czy jesteście w stanie podać namiary do kogoś z okolic Poznania + – 100km. Dzięki z góry! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *