Przeróbka busa na kampera

Z czym wiąże się przeróbka busa na kampera pod kątem prawnym? W artykule opisujemy nasze doświadczenia w procesie zmiany samochodu ciężarowego na specjalny kempingowy, przytaczamy również nowe regulacje prawne, obowiązujące w tym zakresie. Jeżeli planujesz dołożyć miejsca siedzące, usunąć ścianę grodziową oraz zalegalizować zmiany w dowodzie rejestracyjnym ten artykuł jest dla Ciebie.

Dodatkowe fotele

W naszym kamperze zdecydowaliśmy się na układ foteli 2+2. Zależało nam, żeby tylne siedzenia były wygodne oraz wyposażone w ISOFIX, co pozwala na bezpieczne i komfortowe użytkowanie dziecięcych fotelików. Kupiliśmy nowe fotele, a producent dodatkowo obszył je dostarczonym przez nas materiałem. Każdy fotel jest montowany niezależnie i jest wyposażony w zintegrowane pasy bezpieczeństwa.

Przednie siedzenia pozostały fabryczne i zostały wyposażone w obrotnice, dodające wnętrzu funkcjonalności i dodatkowej przestrzeni.

siedzenia do kampera

Obowiązujące przepisy

Aktualnie obowiązują przepisy z dnia 24.12.2019, które przy zmianie kategorii samochodu, wprowadziły obowiązek potwierdzenia spełnienia warunków określonych w wymaganiach technicznych przez uprawnioną jednostkę. W praktyce, dwie jednostki w Polsce PIMOT lub ITS, mają prawo do wystawienia dokumentacji poświadczającej właściwy montaż dodatkowych siedzeń. Żeby jednostka wydała taki dokument niezbędne jest zastosowanie siedzenia z homologacja, oraz wykonanie montażu przez firmę posiadającą certyfikat na dany modelu samochodu. Ustawodawca narzucił również obowiązek, posiadania w samochodzie minimum 2. mocowań typu ISOFIX. Obecnie, stacje diagnostyczne bez dokumentu wystawionego przez PIMOT lub ITS, nie dopuszczą samochodu do zmiany kategorii przeznaczenia.

Poniżej wycinek z Rozporządzenia z dn. 24.12.2019 (całość dostępna pod linkiem)

Nasza droga do zmiany przeznaczenia samochodu

Budując kampera zakładaliśmy, że będziemy podróżować z dziećmi oraz w wolnych terminach będziemy go wynajmować. Dlatego szczególnie, zależało nam żeby montaż foteli był wykonany przez profesjonalistów. Nie chcieliśmy próbować pośrednich sposobów (które były możliwe jeszcze przed wejściem w życie Rozporządzenia). Od razu postanowiliśmy poszukać firmy specjalizującej się w montażu siedzeń w samochodach dostawczych, która dostarczyła i zamontowała dla nas tylne fotele, dodatkowo wykonując tapicerowanie foteli przednich. W ramach usługi załatwione zostały również wszystkie formalności związane z przerejestrowaniem samochodu. Nasza aktywność ograniczyła się jedynie do złożenia dokumentów do wymiany dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji.

przeróbka busa na kampera przepisy

Inne zmiany przy budowie kampera

Przy budowie kampera nie zawsze potrzebujesz zmieniać liczbę miejsc lub przeznaczenie samochodu. Warto jednak upewnić się, że zmiany które robisz są zgodne z obowiązującymi przepisami. Dla osób dokonujących modyfikacji w zakresie ściany grodziowej samochodu odsyłam do filmu Kapitana Przyczepy, który bardzo rozsądnie tłumaczy kwestie z tym związane.

WYDATKI – PODSUMOWANIE

2 x fotele + obszycie foteli przednich + usługa montażu z dokumentacją/przeglądem (cena przed zmianą przepisów o obowiązkowym badaniu) 5500 zł
Materiał na obszycia FARGOTEX (5 mb) 300 zł
Fotel przedni pasażera – pojedynczy 500 zł
2 x obrotnice foteli przednich MOTO-BLED 1000 zł

RAZEM 7.300 zł

Jeżeli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do przeczytania artykuł w którym dokonujemy przeglądu rozwiązań dodatkowych foteli w kamperze

Akcesoria turystyczne - sprawdź opinie

4 odpowiedzi do “Przeróbka busa na kampera”

  1. Cześć mam pytanie odnośnie foteli. Na jednym ze zdjęć zauważyłam taką metalową konstrukcję podnoszącą i cofającą fotele. Czy możesz powiedzieć czy sami ją robiliście? Z jakiego jest wykonana materiału (aluminium, stal,…)? Jak ją przymocowaliście? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam

    1. Cześć Ewa! to spawana konstrukcja z dwóch stalowych kształtowników kwadratowych 40x40x3. Przymocowana jest do konstukcji samochodu/podłogi na śruby.

  2. Cześć

    Dzięki za przydatny tekst. Mam jednak pytanie. Chcę wykonać zabudowę blaszaka na kampera samemu, jednakże wiadomo, pewnych rzeczy, jak właśnie montaż siedzeń z homologacją nie zrobię samemu.

    Czy zgodne z prawem było by zlecenie profesjonalnej firmie wycięcia ściany grodziowej i montażu dodatkowych foteli i po tym budowanie reszty zabudowy już samemu? Kiedy należy dokonać rejestracji takiego pojazdu, po odebraniu „gołego” od firmy dokładającej fotele czy po zbudowaniu całej zabudowy?

    1. Cześć Piotrek, wybór co w jakiej kolejności robisz jest dowolny. Choć optymalnie jest robić zabudowę mając już fotele oraz zdemontowaną ścianę grodziową. To co potrzebujesz przy przerejestrowaniu na specjalny kempingowy to protokół ITS/PIMOT po inspekcji zamontowanych foteli oraz oświadczenie o wykonanej przebudowie (oświadczenie możesz wystawić samodzielnie mająć firmę i dodany odpowiedni kod PKD). Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *