fbpx

Przeróbka busa na kampera

Z czym wiąże się przeróbka busa na kampera pod kątem prawnym? W artykule opisujemy nasze doświadczenia w procesie zmiany samochodu ciężarowego na specjalny kempingowy, przytaczamy również nowe regulacje prawne, obowiązujące w tym zakresie. Jeżeli planujesz dołożyć miejsca siedzące, usunąć ścianę grodziową oraz zalegalizować zmiany w dowodzie rejestracyjnym ten artykuł jest dla Ciebie.

Dodatkowe fotele

W naszym kamperze zdecydowaliśmy się na układ foteli 2+2. Zależało nam, żeby tylne siedzenia były wygodne oraz wyposażone w ISOFIX, co pozwala na bezpieczne i komfortowe użytkowanie dziecięcych fotelików. Kupiliśmy nowe fotele, a producent dodatkowo obszył je dostarczonym przez nas materiałem. Każdy fotel jest montowany niezależnie i jest wyposażony w zintegrowane pasy bezpieczeństwa.

Przednie siedzenia pozostały fabryczne i zostały wyposażone w obrotnice, dodające wnętrzu funkcjonalności i dodatkowej przestrzeni.

siedzenia do kampera

Obowiązujące przepisy

Aktualnie obowiązują przepisy z dnia 24.12.2019, które przy zmianie kategorii samochodu, wprowadziły obowiązek potwierdzenia spełnienia warunków określonych w wymaganiach technicznych przez uprawnioną jednostkę. W praktyce, dwie jednostki w Polsce PIMOT lub ITS, mają prawo do wystawienia dokumentacji poświadczającej właściwy montaż dodatkowych siedzeń. Żeby jednostka wydała taki dokument niezbędne jest zastosowanie siedzenia z homologacja, oraz wykonanie montażu przez firmę posiadającą certyfikat na dany modelu samochodu. Ustawodawca narzucił również obowiązek, posiadania w samochodzie minimum 2. mocowań typu ISOFIX. Obecnie, stacje diagnostyczne bez dokumentu wystawionego przez PIMOT lub ITS, nie dopuszczą samochodu do zmiany kategorii przeznaczenia.

Poniżej wycinek z Rozporządzenia z dn. 24.12.2019 (całość dostępna pod linkiem)

Od czerwca 2021 roku, zmiana kategorii samochodu z dostawczego na specjalny kempingowy wiąże się również z obowiązkiem opłacenia akcyzy (niezależnie czy pojazd był kupiony w kraju czy zagranicą)

Nasza droga do zmiany przeznaczenia samochodu

Budując kampera zakładaliśmy, że będziemy podróżować z dziećmi oraz w wolnych terminach będziemy go wynajmować. Dlatego szczególnie, zależało nam żeby montaż foteli był wykonany przez profesjonalistów. Nie chcieliśmy próbować pośrednich sposobów (które były możliwe jeszcze przed wejściem w życie Rozporządzenia). Od razu postanowiliśmy poszukać firmy specjalizującej się w montażu siedzeń w samochodach dostawczych, która dostarczyła i zamontowała dla nas tylne fotele, dodatkowo wykonując tapicerowanie foteli przednich. W ramach usługi załatwione zostały również wszystkie formalności związane z przerejestrowaniem samochodu. Nasza aktywność ograniczyła się jedynie do złożenia dokumentów do wymiany dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji.

przeróbka busa na kampera przepisy

Inne zmiany przy budowie kampera

Przy budowie kampera nie zawsze potrzebujesz zmieniać liczbę miejsc lub przeznaczenie samochodu. Warto jednak upewnić się, że zmiany które robisz są zgodne z obowiązującymi przepisami.

WYDATKI – PODSUMOWANIE

2 x fotele + obszycie foteli przednich + usługa montażu z dokumentacją/przeglądem (cena przed zmianą przepisów o obowiązkowym badaniu) 5500 zł
Materiał na obszycia FARGOTEX (5 mb) 300 zł
Fotel przedni pasażera – pojedynczy 500 zł
2 x obrotnice foteli przednich MOTO-BLED 1000 zł

RAZEM 7.300 zł

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Artykuły nt. budowy kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

40 odpowiedzi na “Przeróbka busa na kampera”

 1. Cześć mam pytanie odnośnie foteli. Na jednym ze zdjęć zauważyłam taką metalową konstrukcję podnoszącą i cofającą fotele. Czy możesz powiedzieć czy sami ją robiliście? Z jakiego jest wykonana materiału (aluminium, stal,…)? Jak ją przymocowaliście? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam

  1. Cześć Ewa! to spawana konstrukcja z dwóch stalowych kształtowników kwadratowych 40x40x3. Przymocowana jest do konstukcji samochodu/podłogi na śruby.

 2. Cześć

  Dzięki za przydatny tekst. Mam jednak pytanie. Chcę wykonać zabudowę blaszaka na kampera samemu, jednakże wiadomo, pewnych rzeczy, jak właśnie montaż siedzeń z homologacją nie zrobię samemu.

  Czy zgodne z prawem było by zlecenie profesjonalnej firmie wycięcia ściany grodziowej i montażu dodatkowych foteli i po tym budowanie reszty zabudowy już samemu? Kiedy należy dokonać rejestracji takiego pojazdu, po odebraniu „gołego” od firmy dokładającej fotele czy po zbudowaniu całej zabudowy?

  1. Cześć Piotrek, wybór co w jakiej kolejności robisz jest dowolny. Choć optymalnie jest robić zabudowę mając już fotele oraz zdemontowaną ścianę grodziową. To co potrzebujesz przy przerejestrowaniu na specjalny kempingowy to protokół ITS/PIMOT po inspekcji zamontowanych foteli oraz oświadczenie o wykonanej przebudowie (oświadczenie możesz wystawić samodzielnie mająć firmę i dodany odpowiedni kod PKD). Powodzenia! 🙂

   1. Więc montaż foteli ma być wykonany przez firmę z odpowiednim PKD czy jednak posiadająca jakiś certyfikat?
    „Żeby jednostka wydała taki dokument niezbędne jest zastosowanie siedzenia z homologacja, oraz wykonanie montażu przez firmę posiadającą certyfikat na dany modelu samochodu.”

    1. Fotele muszą mieć homologacje i muszą być zamontowane zgodnie z procedurą najczęściej przez certyfikowany podmiot. Temat firmy z odpowiednim PKD dotyczy konwersji/zabudowy samochodu.

   2. Cześć
    A co z sytuacją, gdy kupują brygadówke, która ma w dowodzie rejestracyjnym więcej niż 3 miejsca (za kierowcą są dodatkowe 3 miejsca, które są uwzględnione w dowodzie rejestracyjnym od lat). Chcę wywalić jedno a 2 pozostawić – te z tyłu. Potem po prostu przerobić auto na kampera. Czy w sytuacji, gdy już były siedzenia tez musze zlecać zrobienie protokołu ITS/PIMOT ??? Czy może obecność tych siedzeń w aucie „zwalnia” mnie z tego obowiązku? Bede wdzieczny za informację
    Pozdrawiam!

    1. Praktycznie możesz jechać na stację diagnostyczną i powiedzieć, że zdemontowałeś fotele (obniżasz ilość miejsc). Teoretycznie jednak jeżeli dokładasz nowe fotele powinieneś przejść formalny przegląd (ja tak zrobiłem, pomimo że miałem osobowy 9 miejscowy i przerabiałem na 4 miejscowy kamper) – wtedy masz temat załatwiony w 100% legalnie.

 3. Witam, po rozmowie z prawnikami i rzeczoznawcą okazuje się, ze jeśli nie usuniemy ściany grodziowej w Fiacie Ducato L4H2, zarejestrowanego na 3 osoby i pozostawiamy oryginalne siedzenia z pasami w kabinie kierowcy, to nie trzeba przerejestrowywać „ciężarowego” na „kempingowy”, z zastrzeżeniem że w czasie jazdy wszystkie (trzy) osoby siedzą z przodu,
  a w części ładunkowej nikt nie podróżuje. Wtedy zabudowa kempingowa to po prostu „ładunek”,
  a nie ma przepisu zabraniającego przykręcania ładunku na stałe w przestrzeni ładunkowej, ładunkiem jest wyposażenie kamperowe takie jak łóżka, stolik, przenośna toaleta itp. Takie
  przepisy obowiązują w Skandynawii. Jest to jakieś wyjście aby mieć kampera dla trzech osób bez papierologii.

    1. Cześć Martyna, odpowiedz powinnaś znaleźć w komentarzu wyżej – gdyby coś to pytaj, tylko daj znać co dokłanie masz na myśli. Pozdrawiam!

    2. Wszystko wskazuje na to, że usuwając ściankę działową będziesz musiała poddać się całej procedurze – nawet jeśli fotele pozostają oryginalne 🙂

   1. Witam mam pytanie a dorobienie drzwi w ścianie grodziowej wiąże się z tym że nie trzeba przerejestrowywać „ciężarowego” na „kempingowy” , czy każda ingerencja w ścianę grodziową wiąże się z obowiązkiem przerejestrowania ?

    1. Cześć Bartek! zgodnie z przepisami tak – ściany grodziowe są elementem pojazdu poddanym badanią i dopuszczeniu więc nie można dokonywać ich modyfikacji. Oczywiście nie wykluczone, że znajdziesz diagnostę który inaczej to zinterpretuje. Powodzenia w budowie 🙂

 4. Czy obijając fotele dawaliście dodatkową cienką piankę pod materiał? Słyszałem, że ma ona zabezpieczyć przed marszczeniem się materiałów nieprzeznaczonych do zastosowania w aucie.

  1. Cześć, szczerze powiedziawszy nie wiem czy coś takiego jest do zrobienia.. Gdybyś przetrenował wątek daj znać bo sam jestem ciekaw. Pozdrowienia!

 5. A co jeżeli chodzi o zmianę zastosowania pojazdu, w sensie kupuje minibusa sprinter , Iveco daily itp dajmy na to 19+1 czyli 20 osobowego , chce go zmienić na 4 osobowy kempingowy specjalny . Coś wiesz na ten temat , bo na necie różne opinie. Pozdrawiam

 6. Cześć, czy ktoś z Was spotkał się z informacją, że od stycznia 2023 roku w ogóle nie będzie można zmienić przeznaczenia busa na kampera i jedyną opcją będzie zakup „gotowca”? Pozdrowienia!

  1. Nic o tym nie słyszałem, jest wiele profesjonalnych firm które zajmują się przeróbkami bez autoryzacji producentów samochodów. Jeśli coś takiego zostanie wprowadzone to zapewne będzie sposób (najprawdopodobniej dodatkowy koszt) wykonania takiej zmiany. Gdybyś znalazła jakieś źródło to podeślij.

 7. Hej. Witam chciałbym nawiązać do postu Bartka. Kupiłem Ducato l2h2 9 osobowe. Niema ściany grodziowej. Wywaliłem tylne ławki 3 osobowe. Czy wstawiając strukturę z ISOFIX wraz z obudową całość będzie ok jako osobowy. Czy też muszę pisać o zmianę ilości miejsc skoro mam w dowodzie 9. Montaż struktury zgodnie z instrukcją oraz materiały obudowy zgodnie z wytycznymi producenta.

  1. Alex, a jaka masz obecnie kategorię w dowodzie? Odonśnie miejsc według mnie powinieneś dokonać zmiany – podczas przeglądu diagnosta zwraca na to uwagę.

 8. Cześć.
  Chciałbym wstawić w blaszaku duże okno dachowe umożliwiające wyjście na dach. Wiąże się to z wycięciem części profili wzmocnień dachowych.Czy można to zrobić?

  1. Przy wstawieniu dachu np. VW California wycina się wszystkie profile dachowe. Osobiście zastosowałbym jednak dwa podłużne wzmocnienia przenoszące siły na sąsiednie profile w miejscach wycięcia.

 9. Witam mam tzw. brygadówkę z 6 miejscami. Trzy fotele tylne mają własne niezależnie pasy jak można to użyć te fotele są montowane do podłogi na 6 śrub ale jak dla kampera są zbyt blisko i nie ma miejsca na stół czy można je przesunąć do tyłu bez problemu. Chce usunąć jeden fotel w zeszłym roku usłyszałem że nie będzie problemu ale teraz powiedziano mi że zmieniły się przepisy

 10. Witam
  Czy zmieniając samochód osobowy na specjalny kempingowy zapłacę podatek? Czy jeżeli nie mam ściany grodziowej i chce zamontować okno dachowe łóżko to muszę zmienić papiery? A jeżeli mam auto z ściana grodziową i zrobię w tzw bagażniku okno czy może tak być?

 11. Cześć, proszę o poradę 🙂 Mam renault frafic 4 osobowy, bez ściany grodzinowej zarejestrowany jako ciężarowy. Chcę wymontować 1 fotel, zamontować łóżko i szafki, czy muszę zmieniać przeznaczenie pojazdu w papierach?

  1. Na przeglądzie okresowym powinnaś pojawić się z kompletem siedzeń. Jeżeli masz możliwość takiej zabudowy i rekonfiguracji na przegląd (założenie wszystkich siedzeń) to nie powinno być problemu.

 12. Cześć, chcę zmienić przeznaczenie VW t3 caravelle 8 os. na kempingowy specjalny na 4 może 5 osób. Czy jeżeli będzie zamontowana oryginalna kanapa z funkcją spania albo kanapa 2 os. westwalia z homologacją w fabryczne mocowania to, czy można bez problemu przerejestrować taki samochód, czy muszą być spełnione wszystkie współczesne warunki typu ISOFIX i pasy bezwladnosciowe?

 13. Cześć, Planujemy iść trochę w Wasze ślady. Chcemy kupić vana l2h2 i przerobić na kampera (2+2 dzieci) Jest nas 2+1 szkrab (jak na razie 🙂 ). Do użytku własnego (dużo podróżujemy na dziko) oraz okazjonalnego wynajmu znajomym. itp. Prowadzimy JDG chcielibyśmy jak najkorzystniej go optymalizować kosztowo kupując na firmę. Możemy w tym celu rozszerzyć działalność o wynajem kampera. Czy w związku z tym kupując używany samochód dostawczy do 3,5 tony (ciężarowy) na fakturę możemy odliczyć jednorazowy cały koszt tego auta od przychodu oraz cały vat ? Z pewnością przerabialiście ten temat, ale nigdzie nie mogę znaleźć tych informacji.

  Dziękujemy też za dzielenie się Waszą wiedzą i doświadczeniem. Na bazie informacji od Was jesteśmy w stanie samodzielnie przerobić tego vana na kampera 🙂

  1. Cześć dzięki za komentarz. To szersze zagadnienie. Najlepiej skonsultuj z doradcą podatkowym, generalnie są ryzyka w pomyśle który opisałeś – osobiście nie zdecydowałbym się na takie odliczenie vatu. Powodzenia w realizacji kampera – pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *