Ogrzewanie w kamperze

Niezależnie od tego czy planujesz używać kampera również zimą, warto pomyśleć o sposobie na ogrzewanie. Często nawet w majową czy sierpniową noc potrafi być na tyle chłodno, że konieczne jest posiadanie ogrzewania na czas postoju. W artykule opiszę dostępne opcje oraz nasze doświadczenie związane z wyborem oraz montażem ogrzewania w kamperze.

Ogrzewanie gazowe

Kampery i przyczepy kempingowe wyjeżdżające z fabryk najczęściej wyposażone są w ogrzewanie gazowe czołowych firm tj. TRUMA i ALDE. Produkty takie, choć bardzo dobre i niezawodne są niestety dość drogie. Nowe urządzenia dwufunkcyjne, łączące ogrzewanie z ciepłą wodą to wydatek 10-20 tys. zł. Jeżeli zależy nam na takim komforcie, przy niższej cenie, możemy też poszukać urządzeń używanych dostępnych w graniach 5 tys. zł.

Mniej popularnym, ale również stosowanym ogrzewaniem gazowym są grzejniki lub centrale nadmuchowe – ich koszt to ok 3-6 tys. zł.

Ogrzewanie paliwowe

Najbardziej popularnym sposobem ogrzewania kamperów własnej zabudowy jest zastosowanie samochodowego ogrzewania postojowego tzw. “suche webasto”.
Jest to prosty piecyk zasilany paliwem, który podgrzewa powietrze dostarczane z zewnątrz samochodu i dzięki nadmuchowi rozprowadza po samochodzie. W procesie grzewczym powietrze z zewnątrz dostarczane jest również do komory spalania, a spaliny odprowadzane są na zewnątrz.

Ogrzewanie jest produkowane przez dwóch dominujących, europejskich producentów – firmę Webasto oraz Eberspacher, niestety kosztuje sporo bo ok 3 tys. zł. Rynek oferuje jednak łatwo dostępne i popularne zamienniki z czego my zdecydowaliśmy się skorzystać. Dotychczas ogrzewanie sprawdza się dobrze – jest również bardzo popularne wśród osób budujących swoje kampery i zbiera dobre recenzje. 

Zakup chińskiego ogrzewania

Piecyk kupiliśmy na AliExpress zamawiając szybką przesyłkę DHL, wybraliśmy również sprzedawcę, który posiadał liczne opinie z dostaw tego ogrzewania. Były to jednak nasze pierwsze zakupy przez chiński portal, więc mieliśmy pewne obawy czy wszystko pójdzie bez problemów. Zdecydowaliśmy się na ogrzewanie o mocy 5kW wraz z bagnetem do poboru paliwa bezpośrednio ze zbiornika.

Całość transakcji wyglądała następująco:
23.01 Złożenie zamówienia
30.01 Realizacja opłaty celnej i VAT za pośrednictwem DHL
31.01 Przyjechał kurier i wręczył nam przesyłkę z Chin

Przesyłka przyszła bardzo dobrze zapakowana, w zestawie nic nie brakowało co zresztą zostało skrupulatnie sprawdzone przez naszego wówczas 6 miesięcznego Inspektora Nadzoru.

Ze wszystkim opłatami ogrzewanie kosztowało nas w sumie 936 zł – i nie była to najtańsza możliwa opcja zakupu. Z opisów innych blogów/vlogów wiemy, że taką transakcję da się przeprowadzić taniej, zamykając się w kwocie nawet ok 600 zł.
Jak to zrobić? Z pewnością warto obserwować ceny dłuższy czas i wstrzelić się w promocję, dobrym rozwiązaniem może być również zamówienie z AliExpress z wysyłką z krajów UE wtedy nie naliczane są dodatkowe opłaty skarbowe.

Montaż ogrzewania

W zestawie dołączona jest dobra i szczegółowa instrukcja obsługi, która razem z filmami z YouTuba sprawia, że samodzielny montaż nie powoduje większych problemów. Nam, jedyny kłopot, opóźniający montaż dostarczyła konieczność zakupu nowego przewodu do podłączenia pompki i bagnetu poboru paliwa. Przewód dołączony przez producenta posiadał niewłaściwą średnicę oraz zbyt dużą sztywność uniemożliwiającą spasowanie połączenia. Reszta poszła już jak z płatka.

Ogrzewanie zamontowaliśmy z przodu samochodu, pod konstrukcją podwyższenia dla siedzeń tylnych. W przypadku doboru miejsca montażu konieczne jest rozpoznanie możliwości przewiercenia podłogi tak, żeby wylot rury spalin oraz rury do czerpania powietrza nie kolidował z elementami podwozia.

Paliwo do piecyka dostarczane jest bezpośrednio z głównego zbiornika samochodu. W samochodach Jumper/Ducato/Boxer, dostęp do zbiornika mamy od środka samochodu – wystarczy więc od góry wywiercić otwór (ok 25 mm) i założyć bagnet poboru paliwa. Bagnet nie powinien sięgać dna zbiornika, żebyśmy nie pozostali bez paliwa. Pompkę natomiast lepiej zamontować na zewnątrz samochodu z uwagi na dźwięk jej pracy.

W naszej instalacji piec ogrzewania jest dodatkowo spięty z boilerem podgrzewającym wodę Truma TT-2. Jeżeli planujecie podobne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego miejsca montażu obu urządzeń. Istotne jest ograniczenie strat ciepła na dłuższych odcinkach przewodów rozprowadzających.

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Piecyk ogrzewania 195,4$ + 199 zł (cło/VAT) – 936 zł
Przewód paliwowy 10 zł
Rura aluminiowa rozprowadzania ciepła 40 zł

RAZEM 986 zł

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

Akcesoria turystyczne - sprawdź opinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *