fbpx

Z naturą na ZERO – kalkulator śladu węglowego

Czas działać! Kochamy naturę i wierzymy, że zmiany zaczynają się od małych inicjatyw. Ocieplenie klimatu spowodowane działalnością człowieka to niezaprzeczalny fakt. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kalkulator śladu węglowego i na miarę naszych możliwości działać w kierunku neutralności klimatycznej podróży Vandalvanem.

Jaki ślad?

Vandalvan z nami i Wami na pokładzie przejeżdża rocznie ok 40 tyś km emitując do atmosfery ok 11 ton CO2. Aby w ciągu roku zneutralizować tę emisje w procesie fotosyntezy potrzeba ok 500 dorosłych drzew lub ponad 1 ha lasu!

Co z tym robimy?

Przez ostatnie 3 lata sami oraz we współpracy z gospodarzami serwisu Slowhop.com zasadziliśmy już 1800 drzew, które w przyszłości pomogą w neutralizacji tego co dziś emituje nasz van.

W ramach możliwości staramy się również wspierać organizacje i fundacje działające na rzecz klimatu – dotychczas nasze wsparcie otrzymali: Carbon Footprint Foundation, Klub Gaja oraz produkcja filmu „Nadzieja umiera ostatnia”.

Zdjęcia z naszego pierwszego sadzenia 100 buków w rodzinnych stronach.

Czy to coś zmieni?

Nie mamy specjalnych złudzeń, w porównaniu do globalnej emisji nasz wpływ jest kroplą w morzu. Gospodarki oparte na presji ciągłego wzrostu PKB, globalny przemysł, wzrastająca mobilność społeczeństwa i rosnąca konsumpcja powoduje, że rocznie produkujemy na świecie 51 mld ton CO2. Korelacja emisji CO2 i wzrostu średniej temperatury na Ziemi na przestrzeni ostatnich 100 lat jednoznacznie pokazuje co robimy naszej planecie.

http://www.stableclimate.org/graphs

Dlaczego zdecydowaliśmy się działać?

Bo wierzymy, że duże zmiany zaczynają się od małych inicjatyw. Oddolnie, na skalę możliwości każdego z nas. Nie możemy oczekiwać, że coś się zmieni, jeżeli nie zaczniemy od samych siebie. Jesteśmy obecni w mediach społecznościowych i powoli chcemy rozwijać naszą działalność wokół wyjazdów kamperem. Na naszą mikroskalę uczestniczymy więc w świecie, który inspiruje do podróży, które sami tak bardzo kochamy. Dlatego szczególnie zależy nam, żeby dążenie do neutralności klimatycznej i troska o planetę była nieodłączną częścią tej drogi.

Co Ty możesz zrobić?

Jeżeli czujesz odpowiedzialność, żeby Twoja firma lub prywatne, codzienne działania były bliższe neutralości klimatycznej, możesz:
1) edukować się i rozmawiać o zmianach klimatycznych w swoim otoczeniu
2) ograniczać konsumpcje i użycie jednorazowych opakowań
3) wybierać produkty ekologiczne
4) głosować na polityków, którzy rozumieją skalę problemu
5) protestować, jeżeli w Twoim otoczeniu widzisz działania, które niszczą przyrodę
6) sadzić drzewa, jeżeli masz wolną działkę
7) wspierać finansowo inicjatywy pro-ekologiczne

Żeby ułatwić policzenie wartości Twojego śladu z podróży samochodowych, wspólnie z Carbon Footprint Foundation przygotowaliśmy prosty kalkulator śladu węglowego.

powered by Carbon Footprint Foundation

Organizacje, które w naszej ocenie warto wspierać:

Młoda i prężnie działająca fundacja. Wspiera odpowiedzialny biznes i organizuje liczne projekty edukacyjne. Organizatorzy wydarzenia Carbon Footprint Summit. Na swojej stronie udostępniają kompleksowy kalkulator śladu węglowego.

Portal działający w ramach Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego. To grupa fantastycznych ludzi, na czele z profesorem Szymonem Malinowskim – fizykiem atmosfery. Współtwórcy głośnego flimu dokumentalnego „Można panikować„. Naukowcy popularyzują wiedzę nt. zmian klimatu, obalając tym samym para-naukowe mity.

KUP E-BOOK (19,90 zł) – 60 stonicowa rozmowa rzeka z prof. Malinowskim, który w prostych słowach wyjaśnia o co chodzi z ociepleniem klimatu. Kupując wspierasz kolejny projekt filmowy organizacji.

Fundacja zwraca naturze to co do niej należało i sadzi lasy na dzisiejszych nieużytkach. Zabezpiecza również stan prawny pod kątem ochrony terenu. Model fundacji w którym możesz posadzić kawałek lasu bardzo przypadł nam do gustu.

POSADŹ LAS (45 zł) – kilka kliknięć i posadzisz 10m2 lasu na zawsze.