fbpx

Lodówka do kampera

Lodówka do kampera daje ogromny komfort – pomimo dostępności kilku tańszych alternatyw – jest jednym z droższych urządzeń przy zakupie wyposażenia. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie jaką lodówkę warto wybrać do zabudowy kampera i dlaczego. Opiszę również w jaki sposób nam udało się zaoszczędzić na zakupie, nie idąc na kompromis w zakresie jakości.

Dostępne rozwiązania

Wasz wybór najprawdopodobniej będzie ograniczał się do dwóch opcji, które u markowych producentów typu Dometic/Waeco, Thetford są dostępne w poniższych przedziałach cenowych:

1. Lodówka absorpcyjna – popularna chłodziarka, elektryczno-gazowa 900 – 2.000 zł

2. Lodówka kompresorowa –
najdroższa opcja, wyłącznie elektryczna 2.000 – 4.000 zł

Istnieją również alternatywy, w przypadku ograniczonego budżetu lub jako tymczasowe rozwiązanie:

3. Lodówka turystyczna – produkt marketowy, mało wydajny energetycznie (na postoju szybko rozładuje Wam akumulator). Działa na bazie tzw. ogniwa Peltiera (z radiatorem i wiatraczkiem) 100 -250 zł

4. Pojemnik termoizolacyjny – dobrze izolowana skrzynka w której oprócz produktów spożywczych w celu obniżenia/utrzymania temperatury trzymacie lód, albo mrożone wkłady 80 – 150 zł

Jak działa lodówka kompresorowa i absorpcyjna – co warto wybrać?

Żeby dobrze wybrać warto zadać sobie pytanie o mechanizm działania obu urządzeń oraz potencjalne problemy z tym związane.

W największym uproszczeniu działanie lodówki kompresorowej polega na mechanicznym sprężaniu i wprowadzeniu w obieg gazu odpowiadającego za chłodzenie. Wszystko odbywa się w zamkniętym układzie. Prąd elektryczny zamieniany jest na pracę sprężarki i zużywany jest w momencie kiedy należy uruchomić obieg w celu obniżenia temperatury. W przypadku potencjalnej awarii sprężarki, lodówka po prostu przestanie nam działać.

W lodówkach absorpcyjnych czynnik chłodniczy krąży w układzie poprzez podgrzewanie, a temperatura dostarczana jest poprzez palnik gazowy lub alternatywnie grzałkę elektryczną. Grzałka elektryczna zużywa jednak stosunkowo dużo energii więc najczęściej używany jest gaz. W przypadku uszkodzenia instalacji (rozszczelnienia) lub problemów z odprowadzeniem nadmiaru ciepła płomień w skrajnych przypadkach może spowodować pożar. Oczywiście, taka sytuacja na 99% nie nastąpi – nie zmienia to jednak faktu, że takie przypadki są odnotywane (przeczytaj artykuł), a lodówki tego typu są obecnie rzadko stosowane w kamperach.

Biorąc pod uwagę powyższe, żeby spać spokojnie, warto wybrać droższą lodówkę kompresorową, tym bardziej że jej zakup wcale nie musi wiązać się z wydatkiem rzędu 3 tysięcy zł.

Lodówka otwierana od frontu, do góry czy szufladowa

Otwieranie od frontu lodówki, jak w naszych mieszkaniach, wydaje się najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem – produkty są dobrze dostępne i wyeksponowane. Biorąc jednak pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne co najważniejsze w kampingu, lodówki takiej najszybciej wytracają niską temperaturę – otwarcie drzwi powoduje wymianę powietrza.

Dlatego pod tym kątem najlepiej sprawdzają się lodówki z otwarciem górnym – zimne powietrze zostaje na dole, a przy otwarciu wymiana temperatur jest ograniczona. Oczywiście wybór lodówki to kwestia ergonomii wnętrza i aranżacji – warto jednak wziąć również pod uwagę zasady fizyki.

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Zabudowa lodówki szufladowej

W naszej zabudowie lodówkę zamontowaliśmy bezpośrednio pod łóżkiem, maskując ją przykręconym frontem meblowym. Umiejscowienie lodówki jest dość wygodne – przy pracy w strefie kuchennej – wystarczy się obrócić i wyciągnąć z zimnej szuflady co trzeba. Lodówka pomimo niezbyt imponującej objętości 30l jest bardzo pojemna i pozwala na pełne wykorzystanie przestrzeni, w której zmieścimy całkiem spore zakupy

lodowka kamper
Lodówka zabudowana w szufladzie pod łóżkiem

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy  
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

6 odpowiedzi na “Lodówka do kampera”

  1. Witam.
    Wszystkie lodówki które dziś montowane są do samochodów ciężarowych są zasilane 24V. Czy zastosowaliście u siebie jakąś przetwornicę?

    1. Wymaga dużej przetwornicy z pełnym sinusem. Biorąc pod uwagę że kompresorowe 12V są już poniżej 1500 zł to rozwiązanie 230V może być droższe i są większe straty energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *