fbpx

Meble do kampera

Zabudowa meblowa to kluczowy element wnętrza – decyduje o tym jak będziemy czuć się w kamperze i jak funkcjonalna będzie przestrzeń. To temat najbardziej przyjemny, a przy tym najtrudniejszy. W tym artykule opiszę jak budowaliśmy nasze meble, przez pryzmat osób, których jedyne doświadczenia ograniczały się do skręcania szafek z Ikea. Zapraszamy!

Poszukujemy stolarza

Początkowo nawet do głowy nie przyszło nam robić stolarkę kampera samodzielnie. Szczególnie, kiedy patrzyliśmy na leżące od 2 lat euro-palety, które nigdy nie doczekały się przebudowy na balkonową ławkę. 

Rozpoczęliśmy więc poszukiwania stolarza, który podejmie się zabudowy naszego kampera. Szybko okazało się jednak, że przy obecnym zapotrzebowaniu – stolarzom znacznie prościej zarabiać na standardowych projektach mebli i kuchni, niż podejmować się wyzwań, w których żaden mebel nie jest oczywisty, a kąty proste zdarzają się tylko od frontu. 

Przy budowie nie zdecydowaliśmy się również na żadną z firm specjalizujących się w przebudowach vanów na kampery. W tym przypadku, przesądził zbyt długi okres oczekiwania oraz niezbyt przekonująca nas estetyka oferowanej zabudowy.

W kulminacyjnym momencie, po nieudanej próbie zlecenia wyłącznie obicia sklejką wnętrza, mieliśmy jasność – możemy liczyć tylko na siebie.

Materiały

Przy budowie mebli trzeba pamiętać o potrzebie optymalizacji wagi samochodu, nie tylko z uwagi na dopuszalne 3,5t, ale również spalanie, które będzie proporcjonalnie mniejsze. W związku z tym, warto zastosować lekką sklejkę lub płytę stolarską, wykonywaną z drewna egzotycznego. Oprócz niskiej wagi, takie drewno ma również bardzo dobre właściwości przy kontakcie z wodą/wilgocią.

W naszej zabudowie zdecydowaliśmy się na sklejkę z ceiby (inaczej drzewo kapokowe lub puchowiec). Szukaliśmy specjalnie sklejki złożonej z jak największej ilości warstw, aby krawędzie, które zostawiliśmy bez wykończenia wyglądały atrakcyjnie.

Płyty frontowe zabudowy zostały dodatkowo zalaminowane na biało. Zdecydowaliśmy się na to zarówno ze względów estetycznych jaki i wysokiej trwałości powłoki. 

Cała zabudowa meblowa została wykonana ze sklejki o grubości 18 mm, na podłogę użyliśmy sklejki 12 mm, natomiast do wykończenia ścian wewnętrznych vana zastosowaliśmy sklejkę 5 mm. Wszystkie arkusze kupowaliśmy w formacie 1220 na 2440 mm.

Na blaty zastosowaliśmy naturalny dąb z płyty klejonej o grubości 20 mm i szerokości 600 mm. Sufit został obity boazerią świerkową bieloną bejcą.

Pełna lista elementów, sklejek użytych do budowy znajduje się w budżecie naszego najnowszego campervana (razem ze schematami i innymi materiałami przydatnymi do budowy) – do pobrania tutaj

Łączenie mebli

Z uwagi na drgania podczas jazdy oraz wstrząsy poza asfaltowymi drogami, połączenia mebli muszą być wykonane trwale i z dużą starannością. Nie wystarczą same wkręty, meble powinny być również solidnie sklejone. Bardzo dobrym sposobem na klejenie jest zastosowanie połączeń z lamelek bukowych. Takie połączenie, jest niezwykle trwałe i wygodne w pracy z meblami. Frezowany otwór i wklejana w niego lamelka (w przeciwieństwie do kołków) pozwala na swobodne ruchy płyt jeszcze w granicach ok 5-10 mm. Przy łączeniu mebli używaliśmy również standardowych wkrętów np. w miejscach niewidocznych, zawsze dbaliśmy jednak o to aby łączona krawędź była również wzmocniona klejem.

Malowanie

Surowa sklejka na obicia wnętrza oraz mebli zostały pomalowane 3-składnikowym lakierem ADLER. Lakier bardzo szybko wysycha i ma świetne właściwości wytrzymałościowe/ścieralności. Do malowania warto używać środków wysokiej jakości, które są stosowane przez profesjonalistów. Gwarantuje to dobre utrwalenie efektów naszej pracy, a przy tym nadanie im jeszcze lepszego wyglądu.

Dodatkowym elementem który malowaliśmy to boazeria wykańczająca sufit naszego campervana, do jej pomalowania użyliśmy wodnej bejcy w kolorze białym. Następnie całość została utrwalona lakierem do mebli.

Dołącz do społeczności Patronów, aby mieć dostęp do:

👉 spotkań online – Q&A, wywiadów z ekspertami i podróżnikami
👉 indywidualnych konsultacji i wsparcia w zarządzaniu projektem budowy
👉 grup mastermind
👉 zamkniętej grupy dyskusyjnej
👉 wesprzeć produkcje i otrzymać książkę o budowie kampera

Szczegóły na https://patronite.pl/VANDALVAN

Narzędzia do pracy

Wykonanie zabudowy jest możliwe przy użyciu ręcznych narzędzi i pił tarczowych, bez konieczności cięcia specjalistycznymi piłami formatowymi lub CNC. Oczywiście cięcie dużych arkuszy materiału jest dość kłopotliwe, niemniej przy odpowiedniej ilości ścisków, wygodnym stole i długiej łacie do prowadzenia piły, możliwe do wykonania. 

Narzędzia używane podczas budowy:

Pilarko-zagłębiarka (zobacz na Allegro) – do cięcia płyt – z regulacją kąta prowadzenia piły (niezbędne jeżeli potrzebujemy łączyć meble skosami) oraz głębokości zagłębienia tarczy piły

Poziomica 2 m – pełniła funkcję łaty do prowadzenia pilarki, każdorazowo przed cięciem była przykręcana ściskami stolarskimi do płyty po której następowalo cięcie

Ściski stolarskie – krótkie oraz długie – potrzebne do klejenia mebli oraz trzymania łaty

Wyrzynarka ręczna (zobacz na Allegro) – niezbędna do wycinania linii i krzywizn. Najczęściej używałem własnej akumulatorowej, ale przez długi okres miałem również pożyczoną solidną wyrzynarkę na kablu. Zdecydowanie polecam używać takiej, łącznie z solidnymi brzeszczotami do drewna i płyt fornirowanych.

Lamelownica (zobacz na Allegro) – idealny do wykonywania mocnych połączeń klejonych mebli.

Wkrętarki (zobacz na Allegro)- niezbędne do nawiercania i skręcania mebli oraz pracy z otwornicami oraz frezami do zawiasów meblowych.

narzędzia do budowy kampera

Do wycinana przyda się również zestaw otwornic

kamper zabudowa
zabudowa kampera
Jeszcze pusto – sklejka przykręcana do elementów konstrukcyjnych samochodu wkrętami do metalu. Zaślepki maskujące w teksturze drewna idealnie maskują miejsca mocowania
budowa kampera
Gotowa konstrukcja mebli. Aluminiowy stelaż łóżka przykręcany kątownikami do ramy samochodu. Szuflady w tym miejscu muszą być mechanicznie zabezpieczone przed wysunięciem.
zabudowa meblowa kampera
Przygotowanie do cięcia frontów. Płyty meblowe ze sklejki z zaprasowanym białym laminatem.
meble do kampera
Fronty podczas przymiarki. Należy pozostawić ok 2-3 mm luzu pomiędzy krawędziami szafek i szuflad – zwyczajne zawiasy pozwalają na bardzo prostą regulację.
meble kampera
Zabudowa praktycznie gotowa

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Sklejka z ceiby – ZAGŁOBA 2185 zł
Lamionowanie płyt x2 – CHOBOT 630 zł
Klej stolarski SBS-SIM 20 zł
Lakier ADLER / bejca / akcesoria 445 zł
Szuflady / zawiasy / stelaż aluminiowy łóżka 785 zł
Boazeria / blat dębowy – ALGA WOOD 667 zł
Podłoga winylowa 470 zł
Materac gąbkowy z obszyciem 500 zł
Nadkola z tworzywa sztucznego 475 zł

RAZEM 6.177 zł

CZAS I TRUDNOŚĆ

Meble to najtrudniejsza część zabudowy – wymaga dokładności oraz pewnych umiejętności stolarskich. Przyda się również przestrzenna wyobraźnia oraz znajomość podstawowych zasad wytrzymałości materiałów. Jak udowadniamy na naszym przykładzie, nie trzeba być doświadczonym stolarzem, żeby wykonać przyzwoicie wyglądającą zabudowę. Czas wykonania minimum 14 dni roboczych.

Trudność etapu 8/10

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły nt. budowy kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

17 odpowiedzi na “Meble do kampera”

  1. Jaka finalnie wyszła odległość podłoga-sufit? Mam 180cm i zastanawiam się na jaki zapas mogę liczyć zakładając wasze pomysły 🙂

  2. Stworzyliście naprawdę funkcjonalne i estetyczne wnętrze kampera. Sklejka z ceiby to świetny wybór, biorąc pod uwagę niską wagę i dobre właściwości przy kontakcie z wilgocią. Warto podkreślić, że wybór odpowiedniej grubości sklejki jest równie ważny, co sam materiał. Jak zaznaczyłeś, użycie 18 mm sklejki do zabudowy mebli, 12 mm do podłogi oraz 5 mm do wykończenia ścian, było przemyślanym i celowym działaniem. W kamperze, który jest narażony na wibracje i wstrząsy, zwłaszcza na nieutwardzonych drogach, stabilność mebli jest kluczowa. Wykorzystanie lamelek bukowych do klejenia mebli jest ciekawym rozwiązaniem, które zapewnia trwałość i solidność konstrukcji, a jednocześnie pozwala na pewną elastyczność ruchów płyt. Dziękuje za cenne informacje na temat wyboru odpowiednich narzędzi i technik budowy, które mogą być bardzo przydatne dla osób, które chcą podjąć się podobnego projektu.

  3. Super projekt i bardzi wartosciowy blog!

    Mam pytanie, jak udało się połączyć meble ze ścianą? Jest tam przecież wartwa izolacji termicznej. Jak to działa?

    1. Punkt mocowania to nitonakrętka do profili konstrukcyjnych i kątownik przykręcony do zabudowy meglowej. Izolacje mozna pominąć w takich miejscach.

  4. Cześć, nie mam dostępu do ceibry ale lokalnie mogę kupić sklejkę topolową (podobno też lekka) no i tu pojawia się pytanie – czy to musi być jakiś specjalny rodzaj sklejki topolowej wodoodpornej? Czy zwykłe arkusze sklejki będą odpowiednie?

    1. Cześć! Zwykła topolowa też da radę, choć zwróć uwagę że wytrzymałość ceiby/topoli jest jest ograniczona – w wielu przypadkach wymaga skręcania mocowań na śruby/klejenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *