Meble do kampera

Zabudowa meblowa to kluczowy element wnętrza – decyduje o tym jak będziemy czuć się w kamperze i jak funkcjonalna będzie przestrzeń. To temat najbardziej przyjemny, a przy tym najtrudniejszy. W tym artykule opiszę jak budowaliśmy nasze meble, przez pryzmat osób, których jedyne doświadczenia ograniczały się do skręcania szafek z Ikea. Zapraszamy!

Poszukujemy stolarza

Początkowo nawet do głowy nie przyszło nam robić stolarkę kampera samodzielnie. Szczególnie, kiedy patrzyliśmy na leżące od 2 lat euro-palety, które nigdy nie doczekały się przebudowy na balkonową ławkę. 

Rozpoczęliśmy więc poszukiwania stolarza, który podejmie się zabudowy naszego kampera. Szybko okazało się jednak, że przy obecnym zapotrzebowaniu – stolarzom znacznie prościej zarabiać na standardowych projektach mebli i kuchni, niż podejmować się wyzwań, w których żaden mebel nie jest oczywisty, a kąty proste zdarzają się tylko od frontu. 

Przy budowie nie zdecydowaliśmy się również na żadną z firm specjalizujących się w przebudowach vanów na kampery. W tym przypadku, przesądził zbyt długi okres oczekiwania oraz niezbyt przekonująca nas estetyka oferowanej zabudowy.

W kulminacyjnym momencie, po nieudanej próbie zlecenia wyłącznie obicia sklejką wnętrza, mieliśmy jasność – możemy liczyć tylko na siebie.

Jak zostać stolarzem własnego kampera

W tej kwestii na szczęście udało mi się zdobyć jakieś podstawy. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy trafiłem na kurs, na którym podczas 3-dniowego warsztatu, zrobiliśmy podstawowy mebel, poznając techniki łączenia, lakierowania oraz materiały, które powinno użyć się przy zabudowie. Kurs dał sporo zaufania do siebie i umożliwił podjęcie decyzji o zaprzestaniu poszukiwań i zabraniu się do pracy.

Materiały

Przy budowie mebli trzeba pamiętać o potrzebie optymalizacji wagi samochodu, nie tylko z uwagi na dopuszalne 3,5t, ale również spalanie, które będzie proporcjonalnie mniejsze. W związku z tym, warto zastosować lekką sklejkę lub płytę stolarską, wykonywaną z drewna egzotycznego. Oprócz niskiej wagi, takie drewno ma również bardzo dobre właściwości przy kontakcie z wodą/wilgocią.

W naszej zabudowie zdecydowaliśmy się na sklejkę z ceiby (inaczej drzewo kapokowe lub puchowiec). Szukaliśmy specjalnie sklejki złożonej z jak największej ilości warstw, aby krawędzie, które zostawiliśmy bez wykończenia wyglądały atrakcyjnie.

Płyty frontowe zabudowy zostały dodatkowo zalaminowane na biało. Zdecydowaliśmy się na to zarówno ze względów estetycznych jaki i wysokiej trwałości powłoki. 

Cała zabudowa meblowa została wykonana ze sklejki o grubości 18 mm, na podłogę użyliśmy sklejki 12 mm, natomiast do wykończenia ścian wewnętrznych vana zastosowaliśmy sklejkę 5 mm. Wszystkie arkusze kupowaliśmy w formacie 1220 na 2440 mm.

Na blaty zastosowaliśmy naturalny dąb z płyty klejonej o grubości 20 mm i szerokości 600 mm. Sufit został obity boazerią świerkową bieloną bejcą.

Łączenie mebli

Z uwagi na drgania podczas jazdy oraz wstrząsy poza asfaltowymi drogami, połączenia mebli muszą być wykonane trwale i z dużą starannością. Nie wystarczą same wkręty, meble powinny być również solidnie sklejone. Bardzo dobrym sposobem na klejenie jest zastosowanie połączeń z lamelek bukowych. Takie połączenie, jest niezwykle trwałe i wygodne w pracy z meblami. Frezowany otwór i wklejana w niego lamelka (w przeciwieństwie do kołków) pozwala na swobodne ruchy płyt jeszcze w granicach ok 5-10 mm. Przy łączeniu mebli używaliśmy również standardowych wkrętów np. w miejscach niewidocznych, zawsze dbaliśmy jednak o to aby łączona krawędź była również wzmocniona klejem.

Malowanie

Surowa sklejka na obicia wnętrza oraz mebli zostały pomalowane 3-składnikowym lakierem ADLER. Lakier bardzo szybko wysycha i ma świetne właściwości wytrzymałościowe/ścieralności. Do malowania warto używać środków wysokiej jakości, które są stosowane przez profesjonalistów. Gwarantuje to dobre utrwalenie efektów naszej pracy, a przy tym nadanie im jeszcze lepszego wyglądu.

Dodatkowym elementem który malowaliśmy to boazeria wykańczająca sufit naszego campervana, do jej pomalowania użyliśmy wodnej bejcy w kolorze białym. Następnie całość została utrwalona lakierem do mebli.

Narzędzia do pracy

Wykonanie zabudowy jest możliwe przy użyciu ręcznych narzędzi i pił tarczowych, bez konieczności cięcia specjalistycznymi piłami formatowymi lub CNC. Oczywiście cięcie dużych arkuszy materiału jest dość kłopotliwe, niemniej przy odpowiedniej ilości ścisków, wygodnym stole i długiej łacie do prowadzenia piły, możliwe do wykonania. 

Narzędzia używane podczas budowy:

Pilarka tarczowa ręczna (zobacz na Ceneo) – z tarczą 190 mm do cięcia fornirów, z regulacją kąta prowadzenia piły (niezbędne jeżeli potrzebujemy łączyć meble skosami)

Poziomica 2 m – pełniła funkcję łaty do prowadzenia pilarki, każdorazowo przed cięciem była przykręcana ściskami stolarskimi do płyty po której następowalo cięcie

Ściski stolarskie – krótkie oraz długie – potrzebne do klejenia mebli oraz trzymania łaty

Wyrzynarka ręczna (zobacz na Ceneo) – niezbędna do wycinania linii i krzywizn. Najczęściej używałem własnej akumulatorowej, ale przez długi okres miałem również pożyczoną solidną wyrzynarkę na kablu. Zdecydowanie polecam używać takiej, łącznie z solidnymi brzeszczotami do drewna i płyt fornirowanych.

Lamelownica (zobacz na Ceneo) – idealny do wykonywania mocnych połączeń klejonych mebli.

Wkrętarki (zobacz na Ceneo)- niezbędne do nawiercania i skręcania mebli oraz pracy z otwornicami oraz frezami do zawiasów meblowych.

narzędzia do budowy kampera

Do wycinana przyda się również zestaw otwornic

kamper zabudowa
zabudowa kampera
Jeszcze pusto – sklejka przykręcana do elementów konstrukcyjnych samochodu wkrętami do metalu. Zaślepki maskujące w teksturze drewna idealnie maskują miejsca mocowania
budowa kampera
Gotowa konstrukcja mebli. Aluminiowy stelaż łóżka przykręcany kątownikami do ramy samochodu. Szuflady w tym miejscu muszą być mechanicznie zabezpieczone przed wysunięciem.
zabudowa meblowa kampera
Przygotowanie do cięcia frontów. Płyty meblowe ze sklejki z zaprasowanym białym laminatem.
meble do kampera
Fronty podczas przymiarki. Należy pozostawić ok 2-3 mm luzu pomiędzy krawędziami szafek i szuflad – zwyczajne zawiasy pozwalają na bardzo prostą regulację.
meble kampera
Zabudowa praktycznie gotowa

PODSUMOWANIE

WYDATKI

Sklejka z ceiby – ZAGŁOBA 2185 zł
Lamionowanie płyt x2 – CHOBOT 630 zł
Klej stolarski SBS-SIM 20 zł
Lakier ADLER / bejca / akcesoria 445 zł
Szuflady / zawiasy / stelaż aluminiowy łóżka 785 zł
Boazeria / blat dębowy – ALGA WOOD 667 zł
Podłoga winylowa 470 zł
Materac gąbkowy z obszyciem 500 zł
Nadkola z tworzywa sztucznego 475 zł

RAZEM 6.177 zł

Jeżeli budujesz lub chcesz zlecić budowę kampera -  zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą indywidualnych konsultacji. 

Pomogę Ci podjąć lepsze decyzje, które pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasu i nerwów. 

👁‍🗨 OFERTA KONSULTACJI
CZAS I TRUDNOŚĆ

Meble to najtrudniejsza część zabudowy – wymaga dokładności oraz pewnych umiejętności stolarskich. Przyda się również przestrzenna wyobraźnia oraz znajomość podstawowych zasad wytrzymałości materiałów. Jak udowadniamy na naszym przykładzie, nie trzeba być doświadczonym stolarzem, żeby wykonać przyzwoicie wyglądającą zabudowę. Czas wykonania minimum 14 dni roboczych.

Trudność etapu 8/10

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły nt. budowy kampera:
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

12 odpowiedzi na “Meble do kampera”

  1. Jaka finalnie wyszła odległość podłoga-sufit? Mam 180cm i zastanawiam się na jaki zapas mogę liczyć zakładając wasze pomysły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.