fbpx

Okna do kampera – jakie zastosować i jakie są koszty?

Rozmieszenienie okien i decyzja odnośnie ich typu jest jedną z ważniejszych jakie będziecie musieli podjąć na początku projektowania kampera. Będzie ona determinować rozmieszczenie szafek, łóżka, komfort korzystania oraz doświetlenie wnętrza. Warto dobrze przemyśleć jakie okna do kampera kupić i gdzie je zamontować.

Planując rozmieszczenie okien najlepiej jeżeli macie do dyspozycji tzw. blaszaka. Nie mając żadnych otworów w części tylnej samochodu – będziecie mogli w pełni dostosować samochód do waszej koncepcji. Wprawienie dodatkowych szyb w samochodzie jest proste i tanie, dlatego nie warto na etapie zakupu szukać samochodu, który jest już w nie wyposażony.

Szyby samochodowe

W naszym campervanie w drzwiach bocznych, przesuwnych zastosowaliśmy zwykłą, przyciemnianą szybę samochodową. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze od dedykowanego okna do kampera. Przy tym w trakcie postoju drzwi boczne są najczęściej otwarte, dlatego nie ma potrzeby żeby okno było dodatkowo otwierane. Duża szyba z boku zapewnia dobre doświetlenie wnętrza oraz poprawia widoczność, której często w tych samochodach brakuje na skrzyżowaniach.

Dla mnie montaż szyby był pierwszym cięciem naszego vana – którym szczerze powiedziawszy byłem przerażony. Jak się okazało były to obawy nowicjusza, a samodzielne wprawienie tego okna dało mi bardzo dużo satysfakcji.

Dedykowane okna do kampera

Po drugiej stronie, w miejscu gdzie znajduje się rząd dodatkowych siedzeń zastosowaliśmy okno kamperowe Dometic Seitz S4 900×550 (-10% kod „VANDAL”). Okno przy fotelach jest niezbędne do przerejestrowania auta na specjalny pojazd kempingowy. Oczywiście można zastosować zwykłą szybę samochodową, ale zależało nam na możliwości otwierania okna, co oprócz funkcjonalności zapewnia dodatkową wentylację auta na postoju.

To samo okno tym razem o wymiarach 500×500 zastosowaliśmy na tylnich drzwiach po stronie kierowcy. Jesteśmy z tej decyzji bardzo zadowoleni, bo sprawdza się świetnie jako wentylacja przy łóżku, co jednocześnie nie przeszkadzało przy montażu bagażnika rowerowego.

Szyba samochodowa vs. okno kamperowe

W naszym kamperze zastosowaliśmy oba typy okien. Zaletą okien kamperowych jest bardzo dobra izolacja termiczna (podwójna szyba z tworzywa), wbudowana moskitiera, zasłona oraz możliwość otwierania i uchylania. Wadą niestety cena, która jest 3-4 krotnie wyższa niż koszt wprawienia szyby samochodowej.

Jeśli chodzi o montaż oba typy okien są stosunkowo proste przy instalacji. Jedynie na etapie wykańczania wnętrza, w przypadku wklejanej szyby samochodowej należy wykonać specjalną konstrukcję, która musi przylegać do szyby. W związku z zakrzywioną płaszczyzną nie jest to takie proste.

Okno dachowe czy wentylator?

My zdecydowaliśmy się na zakup prostego okna dachowego Mini Heki (-10% kod „VANDAL”) w rozmiarze 400×400, które jest funkcjonalne jedynie w zakresie uchylania. Okno sprawdza się bardzo dobrze, doświetlając przestrzeń i zapewniając wentylację, również przy gotowaniu. W zakresie wentylacji uważam, że nie jest konieczny wentylator mechaniczny. Takie okno w naszym przypadku całkowicie się sprawdza. Wybór rozwiązania był również podyktowany ceną, ale w przypadku większego budżetu rozważyłbym montaż dużego okna, które umożliwia pełne otwarcie. W takim przypadku okno mogłoby stanowić wejście na dach, co oprócz dodatkowej funkcjonalności jest również fajną atrakcją.

Montaż okien

Jak zamontować okno kamperowe? Opiszę w kilku punktach, resztę zobaczycie na YouTube. Czynność ta jest prosta i poradzi sobie z tym każdy campermajster. Wymaga jedynie skupienia, bo błąd może być trudny do naprawienia 🙂

1. Zgodnie z instrukcją wymierzamy i zaznaczamy miejsce cięcia
2. Najlepiej zrobić sobie krótką przerwę na kawę i wrócić do sprawdzenia wymiarów
3. Otwornicą do metalu wycinamy zaokrąglone rogi otworu okiennego
4. Wyrznarką z brzeszczotem do metalu wycinamy okno
5. Pilnikiem wyrównujemy krawędzie i malujemy farbą antykorozyjną
6. Przygotowujemy drewnianą ramkę do oprawienia okna
7. Nakładamy klej/uszczelniacz na okno zgodnie z instrukcją
8. Skręcamy dwie części okna z drewnianą ramką – całość klinuje się na karoserii auta
9. Gotowe!

PODSUMOWANIE

WYDATKI (ceny z 2018)

Szyba boczna 320 zł
Zestaw do wklejenia szyby Sika oraz Sikaflex do uszczelnień 100 zł
Drewno na ramki, impregnat 60 zł
Okna Dometic Seitz S4 (x2) 2.600 zł (okno Dometic 500×500 na OLX)
Okno dachowe Mini Heki 310 zł
RAZEM 3.390 zł

NARZĘDZIA
 • wyrzynarka z brzeszczotem do metalu
 • wkrętarka
 • otwornice do metalu
 • pilnik do metalu
 • pistolet do sylikonu
CZAS I TRUDNOŚĆ

Montaż szyby samochodowej (wycięcie otworu, wyszlifowanie krawędzi, zabezpieczenie antykorozyjne, wklejenie szyby) zajmie Ci ok 2-3 godzin.

Montaż okna kamperowego (przygotowanie otworu, przygotowanie ramki do wprawienia okna, uszczelnienie i przykręcenie okna ) zajmie ok 3-4 godzin. 

Całość prac (4 okna) zajmuje ok 2 dni.
Trudność etapu 5/10

WSKAZÓWKI
 1. Do wycięcia otworów lepiej nie stosować szlifierki kątowej, która nagrzewa blachę samochodową. W dłuższej perspektywie czasu może się to skończyć pogorszeniem trwałości powłoki lakierniczej i odpryskami. Polecam wyrzynarkę akumulatorową z brzeszczotem.
 2. Do wklejenia/uszczelnienia okna dobrze sprawdza się Sikaflex (dostępny w różnych kolorach i w odmianie 521 odporny na promienie UV)
 3. Przy pracy przyda się druga para rąk do potrzymania okien podczas mocowania.
 4. 3 razy sprawdź rozmieszczenie otworów oraz jego wielkość/wymiary zanim zaczniesz ciąć karoserię
 5. Do wycięcia rogów przy montażu okien kampingowych dobrze sprawdzają się otwornice do metalu
 6. Przeczytaj instrukcję montażu okien kamperowych

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach

Artykuły z serii:
Wybór samochodu
Izolacja
Okna do kampera
Panele solarne do kampera
Instalacja elektryczna w kamperze
Lodówka do kampera
Instalacja wodna
Instalacja gazowa
Ogrzewanie
Meble do kampera
Przeróbka busa na kampera – przepisy
Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera

6 odpowiedzi na “Okna do kampera – jakie zastosować i jakie są koszty?”

 1. No kochani.zacząłem czytać wasza historie i powiem szczerze ze zainspirowaliscie mnie takim spędzaniem czasu.zaczynam się zastanawiać nad własnym campervanem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *