Rozmieszenienie okien i decyzja odnośnie ich typu jest jedną z ważniejszych jakie będziecie musieli podjąć na początku projektowania kampera. Będzie ona determinować rozmieszczenie szafek, łóżka, komfort korzystania oraz doświetlenie wnętrza. Warto dobrze przemyśleć jakie okna do kampera kupić i gdzie je zamontować.
Planując rozmieszczenie okien najlepiej jeżeli macie do dyspozycji tzw. blaszaka. Nie mając żadnych otworów w części tylnej samochodu – będziecie mogli w pełni dostosować samochód do waszej koncepcji. Wprawienie dodatkowych szyb w samochodzie jest proste i tanie, dlatego nie warto na etapie zakupu szukać samochodu, który jest już w nie wyposażony.
Szyby samochodowe
W naszym campervanie w drzwiach bocznych, przesuwnych zastosowaliśmy zwykłą, przyciemnianą szybę samochodową. Takie rozwiązanie jest dużo tańsze od dedykowanego okna do kampera. Przy tym w trakcie postoju drzwi boczne są najczęściej otwarte, dlatego nie ma potrzeby żeby okno było dodatkowo otwierane. Duża szyba z boku zapewnia dobre doświetlenie wnętrza oraz poprawia widoczność, której często w tych samochodach brakuje na skrzyżowaniach.
Dla mnie montaż szyby był pierwszym cięciem naszego vana – którym szczerze powiedziawszy byłem przerażony. Jak się okazało były to obawy nowicjusza, a samodzielne wprawienie tego okna dało mi bardzo dużo satysfakcji. Jeśli chodzi o sposób montażu odsyłam Was do YT gdzie można prześledzić cały proces.
Dedykowane okna do kampera
Po drugiej stronie, w miejscu gdzie znajduje się rząd dodatkowych siedzeń zastosowaliśmy okno kamperowe Dometic Seitz S4 900×550. Okno przy fotelach jest niezbędne do przerejestrowania auta na specjalny pojazd kempingowy. Oczywiście można zastosować zwykłą szybę samochodową, ale zależało nam na możliwości otwierania okna, co oprócz funkcjonalności zapewnia dodatkową wentylację auta na postoju.
To samo okno tym razem o wymiarach 500×500 zastosowaliśmy na tylnich drzwiach po stronie kierowcy. Jesteśmy z tej decyzji bardzo zadowoleni, bo sprawdza się świetnie jako wentylacja przy łóżku, co jednocześnie nie przeszkadzało przy montażu bagażnika rowerowego.
Szyba samochodowa vs. okno kamperowe
W naszym kamperze zastosowaliśmy oba typy okien. Zaletą okien kamperowych jest bardzo dobra izolacja termiczna (podwójna szyba z tworzywa), wbudowana moskitiera, zasłona oraz możliwość otwierania i uchylania. Wadą niestety cena, która jest 3-4 krotnie wyższa niż koszt wprawienia szyby samochodowej.
Jeśli chodzi o montaż oba typy okien są stosunkowo proste przy instalacji. Jedynie na etapie wykańczania wnętrza, w przypadku wklejanej szyby samochodowej należy wykonać specjalną konstrukcję, która musi przylegać do szyby. W związku z zakrzywioną płaszczyzną nie jest to takie proste.
Okno dachowe czy wentylator?
My zdecydowaliśmy się na zakup prostego okna dachowego Mini Heki S23-41 w rozmiarze 400×400, które jest funkcjonalne jedynie w zakresie uchylania. Okno sprawdza się bardzo dobrze, doświetlając przestrzeń i zapewniając wentylację, również przy gotowaniu. W zakresie wentylacji uważam, że nie jest konieczny wentylator mechaniczny. Takie okno w naszym przypadku całkowicie się sprawdza. Wybór rozwiązania był również podyktowany ceną, ale w przypadku większego budżetu rozważyłbym montaż dużego okna, które umożliwia pełne otwarcie. W takim przypadku okno mogłoby stanowić wejście na dach, co oprócz dodatkowej funkcjonalności jest również fajną atrakcją.
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu i zapraszamy do pozostałych wpisów z cyklu Budowa kampera – od blaszaka do domu na kołach
Artykuły z serii:
– Wybór samochodu
– Izolacja
– Okna do kampera
– Panele solarne do kampera
– Instalacja elektryczna w kamperze
– Lodówka do kampera
– Instalacja wodna
– Instalacja gazowa
– Ogrzewanie
– Meble do kampera
– Przeróbka busa na kampera – przepisy
– Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu
Jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka lub zapisania się do newslettera