Nowy VANDALVAN i elementy konstrukcyjne ze świata maszyn

Projektując nowego campervana VANDALVAN zależało nam na atrakcyjnym wnętrzu oraz trwałych, solidnych rozwiązaniach. Chcieliśmy, aby elementy konstrukcyjne wpisywały się w estetykę zabudowy lub były zupełnie ukryte. Długie poszukiwania potrzebnych akcesoriów, zaprowadziły nas do świata automatyki i robotyki. W artykule chciałbym przedstawić Wam kilka rozwiązań, które zastosowaliśmy we współpracy z marką Elesa+Ganter.

nowy vandalvan

Dwustronny stolik, bez nogi

Ponieważ jesteśmy fanami wielofunkcyjności, a pod kątem dzieci zależało nam na uatrakcyjnieniu wnętrza. Uznaliśmy, że ciekawym rozwiązaniem będzie wykonanie dwustronnego stolika. Z jednej strony gładki blat, na czas posiłków. Z drugiej – gra planszowa, która będzie ciekawą propozycją na spędzienie wieczorów lub czasu podczas gorszej pogody. Na noc stolik miał być częścią dodatkowego łóżka.

Kolejnym aspektem związanym ze stolikiem była noga, która przeszkadzała nam w poprzednim campervanie. Blokowała swobodę ruchów, dodatkowo jej potrącenie często kończyło się bałaganem na stole lub wylaną kawą.

Opisane wymagania projektowe, nie znalazły prostych i gotowych rozwiązań do kupienia w sklepie z akcesoriami kamperowymi. Musieliśmy wymyśleć autorskie rozwiązanie. Elementy Elesa+Ganter bardzo dobrze wpisały się w wymagania projektowe. A co dla nas równie ważne elementy konstukcyjne nie zdominowały wyglądu wnętrza.

Zobaczcie jak wygląda gotowy stolik – przy każdym ze zdjęć dodaliśmy informację nt. zastosowanego elementu z katalogu producenta.

Poniżej elementy, służące do blokowania blatu oraz nogi stolika:

Wysuwane łóżko bez dodatkowego podparcia

Budowa małego, zwinnego campervana VANDALVAN wymagała bardzo dobrego wykorzystania przestrzeni dostępnej do zabudowy. Aby pozostawić jak najwięcej miejsca użytkowego w vanie, zdecydiowaliśmy się na rozsuwane główne łóżko. Po złożeniu zajmuje ono zaledwie 95 cm tylnej przestrzeni samochodu, po rozłożeniu zaś ma wymiar 150 cm szerokości na 185 cm długości.

Tu również, szukaliśmy prostego i szybkiego sposobu rozkładania. Zastosowanie prowadnic teleskopowych do dużych obciążeń (do 320 kg na parę), umożliwiło wysuw połowy łóżka bez żadnego dodatkowego podparcia. Całość mechanizmu jest przy tym niemalże niewidoczna dla użytkownika samochodu.

Widok na zabudowę z rozsuwanym głównym łóżkiem do wymiaru 150×185 cm

Prowadnice szuflad

W niestandardowych szufladach, w których nie mogliśmy zastosować rozwiązań systemowych wybraliśmy prowadnice z oferty Elesa+Ganter.

Najciekawsze z nich to: prowadnice push-to-open na stolik kawowy wysuwany na zewnątrz vana, prowadnica do dużych obciążeń, na której umiejscowiona jest toaleta turystyczna lub prowadnice teleskopowe pod szufladę lodówki oraz szafki cargo.

Zatrzaski szafek

Fronty szafek, w przeciwieństwie do szuflad nie posiadają zamknięć mechanicznych. Aby zapewnić ich właściwy domyk, wypozycjonowanie oraz zabezpieczenie przed otwarciem – zastosowaliśmy zatrzaski BPS.30. Zatrzaski oprócz niewielkich rozmiarów i dyskretnej estetyki, bardzo dobrze sprawdzają się w użytkowaniu. Nie utrzymają one większego obciążenia przed nieporządanym otwarciem, nie mniej w płaszczyźnie frontów bocznych w pełni sobie radzą.

W poszukiwaniu rozwiązań pasujących do Waszych pomysłów mocno polecamy zapoznać się z katalogiem Elesa+Ganter – udostępniamy link.

Znajdziecie w nim wiele inspiracji i co najważniejsze wszystko jest bardzo dobrze uporządkowane i rozrysowane.

Jeżeli budujesz lub zlecasz budowę kampera -  zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą indywidualnych konsultacji. 

Skorzystaj z moich doświadczeń i nie popełnij błędów początkującego. 

👁‍🗨 OFERTA KONSULTACJI

Dzięki za przeczytanie tego artykułu! Zapraszam też do korzystania z naszych doświadczeń opisanych w pierwszej serii wpisów o budowie kampera (już wkrótce będziemy je aktualizować):
Jaka baza na kampera? – wybór samochodu
Izolacja kampera
– Okna do kampera
– Panele solarne do kampera
– Instalacja elektryczna w kamperze
– Lodówka do kampera
– Instalacja wodna
– Instalacja gazowa
– Ogrzewanie
– Meble do kampera
– Przeróbka busa na kampera – przepisy
– Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.