Idzie nowe! – budujemy kampera

Budujemy drugiego Vandalvan-a! W ramach tego projektu również będziemy chcieli podzielić się z Wami naszymi doświadczeniami oraz dostarczyć kilku nowych inspiracji. Mamy nadzieję, że podobnie jak pierwszy cykl artykułów, ta wiedza pomoże Wam w podejmowaniu lepszych decyzji podczas budowy Waszych kamperów.

W tej serii artykułów rozwiniemy wcześniej opisane tematy, a przez pryzmat doświadczeń w użytkowaniu i wynajmie pierwszego Vandalvan-a zobaczycie gdzie zdecydowaliśmy się na zmiany.

Jaki samochód na bazę do kampera?

Założenia do naszego projektu pozostają niezmienne – budujemy kampera jak nasze małe, przytulne mieszkanie. Chcemy, żeby samochód służył nam na dłuższe i krótsze wypady, a w czasie kiedy z niego nie korzystamy był wynajmowany naszym Gościom. Przez ostatni sezon zdążyliśmy już ich bardzo polubić 🙂

Biorąc pod uwagę nasze preferencje oraz fakt, że kamper wynajmowany jest często osobom, które nie miały doświadczeń z jazdą „ciężarówkami”. Zdecydowaliśmy się na jeszcze krótszą niż poprzednio wersję. Wybór padł na Fiata Ducato L2H2. Samochody w tej wersji mają aż o blisko 60 cm mniejszy rozstaw osi (3450 mm) niż dłuższe modele (4035 mm). To sprawia, że jazda i manewrowanie nie różni się znacząco od większego kombi czy minivana.

Rozwiązania funkcjonalne

W tym kamperze, tak jak poprzednio zdecydowaliśmy się wyłącznie na prysznic zewnętrzny oraz przenośną toaletę wewnątrz. Takie rozwiązanie sprawdza się u nas bardzo dobrze ponieważ kamper służy najczęściej na 1-3 tygodniowe wakacje. Dodatkowo zawsze doposażamy go w namiot prysznicowy, co w połączeniu z ciepłą wodą jest komfortowym rozwiązaniem. Poza tym – oczywiście – kąpiele w naturze! Szczególnie o poranku są wyjątkową częścią wakacyjnej przygody 🙂

Takie rozwiązanie, bez ingerującej we wnętrze dużej „szafy” prysznica pozwala zachować poczucie przestrzeni oraz ciekawą aranżację.

Pomimo mniejszych gabarytów samochodu, dzięki zmianie rozwiązania konstrukcji głównego łóżka, nasz nowy kamper pod względem wielkości przestrzeni użytkowej będzie podobny do pierwszego modelu budowanego na bazie L3H2. Dodatkowo, wszystkie doświadczenia z użytkowania oraz wynajmu wykorzystujemy w dopracowaniu ergonomii wnętrza. Liczymy więc na to, że przestrzeń którą stworzymy będzie jeszcze bardziej przestronna i funkcjonalna.

Plan na kolejne wpisy

W tej serii planuje publikacje treści, które wydają mi się ważne do uzupełnienia w stosunku do pierwszej serii lub wiążą się ze zmianami, które wprowadzamy w drugim Vandalvan-ie.

Dodatkowo, jeżeli jest coś o czym chcielibyście tutaj przeczytać dajcie znać na maila lub w komentarzu.

A tymczasem, czekajcie na wpisy nt:

  1. Fotele drugiego rzędu – przegląd dostępnych rozwiązań
  2. Izolacja kampera i ogrzewanie
  3. Zmiany w instalacjach elektrycznych i wodnych
  4. Bagażnik dachowy i markiza w kamperze
  5. Meble w kamperze i zastosowane materiały
  6. Budżet nowego projektu i ile można zarobić na wynajmie kampera

Artykuły z pierwszej serii wpisów o budowie kampera:
– Wybór samochodu
– Izolacja
– Okna do kampera
– Panele solarne do kampera
– Instalacja elektryczna w kamperze
– Lodówka do kampera
– Instalacja wodna
– Instalacja gazowa
– Ogrzewanie
– Meble do kampera
– Przeróbka busa na kampera – przepisy
– Ile kosztuje budowa kampera – budżet projektu

Zapraszamy też do obserwowania naszego Instagrama / Facebooka

Akcesoria turystyczne - sprawdź opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *